Zoo Brno má nové obyvatele: Tuleně kuželozubé, soby lesní a ovce modré

Brno - Divocí sobi lesní, ovce modré i tuleni kuželozubí rozšíří v nejbližší budoucnosti expozice Zoo Brno na Mniší hoře! Na své cestě po zoologických zahradách, patřících do Euroasijské asociace zoologických zahrad a akvárií (EARAZA), se na tom dohodlo vedení brněnské zoo s řediteli zmíněných institucí. V roce 2013 se konference EARAZA uskuteční právě v Brně.

Přidejte svůj názor

Dalšími přírůstky Zoo Brno jsou mláďata aguti (Aguti Azarův)

Pracovníci brněnské zoo při své dvacetidenní cestě po Slovensku, Ukrajině, Rusku, Finsku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě a Polsku navštívili celkem 16 zoologických zahrad. S některými už Zoo Brno spolupracuje, s jinými brněnští zoologové navázali nové profesní kontakty. Vzájemná jednání se především týkala výměny zvířat a společných chovatelských programů. Zoologická zahrada města Brna je členem Euroasijské asociace zoologických zahrad a akvárií (EARAZA), ale i jiných mezinárodních profesních asociací, jejichž etický kodex zakazuje obchod se zvířaty. Proto si zvířata se zahraničními zoologickými zahradami vyměňuje a obchodu s nimi se neúčastní.

V ukrajinské Zoo Rovno se Brňané účastnili kontroly kvality chovu vlků arktických, které poskytla Zoo Brno, v Zoo Limpopo v Nižním Novgorodu jednali o společných chovech lachtanů a medvědů. V Zoo Sankt Petěrburg proběhla diskuse o chovu ledních medvědů. „Bylo pro nás silným zážitkem pozorovat chovnou samici, matku naší Cory, s medvídětem. Prohlédli jsme si i chovná zařízení pro rosomáky, kuny charsa, losy, soby a maraly,“ přiblížil návštěvu Petěrburku ředitel brněnské zoo MVDr. Martin Hovorka, Ph.D.

V helsinské zoologické zahradě vedení brněnské zoo dohodlo dovoz divokých sobů lesních, z estonské Zoo Tallinn by měly do Brna dorazit ovce modré, z lotyšské Zoo Riga tuleni kuželozubí a z polské Zoo Gdaňsk mladý samec losa.

Zástupci navštívených zoologických zahrad byli pozváni na 18. výroční konferenci EARAZA, která se uskuteční koncem května 2113 v Brně. Organizátoři konference EARAZA, sdružující zoologické zahrady z východní Evropy a nástupnických zemí bývalého Sovětského svazu, předpokládají účast až 150 pracovníků členských zoo, kteří budou rokovat zejména o vzniku nových, moderních zoologických zahrad a o zkušenostech s chovem některých ohrožených druhů zvířat.

Dalšími přírůstky Zoo Brno jsou mláďata aguti (Aguti Azarův)

V brněnské zoo se 23. 7. 2012 narodila dvě mláďata aguti. Tato zvířata mohou návštěvníci vidět v expozici Tropického království.

Agutiové jsou jediným známým zvířetem, které je schopné rozlousknout para ořech svými zuby. Jsou to dobří plavci.  Zpravidla mají denní aktivitu, ale v blízkosti měst a osad mohou přejít i na noční způsob života. Skvěle běhají, skáčou až do výšky dvou metrů.  Často se jim říká zahradníci džungle. Jsou totiž známí tím, že si do země zahrabávají různé oříšky a semínka, častokrát pak ale zapomenou, kde přesně si je schovali, takže svojí zapomnětlivostí vlastně napomáhají růstu a rozšiřování pralesních rostlin.  Žijí poměrně samotářsky, ve volné přírodě se dožívají deseti, v zajetí i dvaceti let.

Témata: zoo | Brno
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nevíte, kam v létě vyrazit na výlet nebo za kulturou? Máme pro vás pár tipů

09.08.2018 10:43 Praha – Turistické atrakce v Česku lákají turisty zajímavými akcemi, aktivním odpočinkem na přírodě…

Kunětická hora: Hrad sehrál významnou roli za husitských válek, měl…

22.07.2018 06:55 Malebný hrad se pyšně vypíná nedaleko města Pardubice na dominantním vrchu, díky němuž se stal…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama