Armáda chystá na Pražskou muzejní noc seskok parašutistů, představí se i gripeny

Praha - V rámci sobotní Pražské muzejní noci se návštěvníkům představí i česká armáda. U Leteckého muzea Kbely seskočí parašutisté a k vidění budou i stíhačky Gripen či podzvukové letouny české výroby L-159 Alca.

Přidejte svůj názor

L-159 Alca

Při příležitosti devátého ročníku Pražské muzejní noci se otevřou i brány Armádního muzea Žižkov a Leteckého muzea Kbely, které spravuje Vojenský historický ústav (VHÚ). Armáda pro návštěvníky přichystala speciální program, který v obou muzeích začne v 19.00.

Netradiční podívaná bude k vidění zejména v kbelském muzeu, kde bude otevřena část letištní plochy a návštěvníci tak budou mít možnost si prohlídnout stíhačku Saab JAS-39 Gripen i český letoun Aero L-159 Alca. Obě letadla tam přiletí z 21. základny taktického letectva Čáslav. Zpět na základnu odletí čtvrt hodiny před desátou.

Ve statických ukázkách budou k vidění i některé stroje z tamní 24. základny dopravního letectva Kbely. Představí se například letoun Airbus A-319 CJ či dopravní letadlo španělské výroby CASA C-295. U některých strojů si lidé budou moci dokonce prohlédnout i jejich vnitřní vybavení. Vystaven bude také současný přepravní letoun AN-26 a objeví se také historická letadla.

V Kbelích se předvedou i parašutisté z 4. brigády rychlého nasazení, kteří v sobotu v 19.45 seskočí z vojenského vrtulníku Mi-17 a snesou se přímo na plochu letiště. Seskok je další z řady připomínek 70. výročí atentátu na Reinharda Heydricha, který provedli českoslovenští výsadkáři. Ti na konci roku 1941 seskočili na tehdejší území Protektorátu Čechy a Morava.

Přehlídku doplní ukázky práce se služebními psy, dětské soutěže i hudební koncert.

Muzejní noc se odehraje také v Armádním muzeu Žižkov. I zde začíná program v 19.00. Pro mladší návštěvníky tam vojáci zbudují dětskou střelnici, kde si budou děti moci vyzkoušet střelecké dovednosti od sedmi hodin večer. Na ty starší zase bude čekat přehlídka historických zbraní a dobové výstroje. Vstup do obou muzejních institucí VHÚ je během Pražské muzejní noci zdarma.

Témata: Praha | Armáda
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kde najdeme ty nejkrásnější výhledy z hradních a zámeckých věží?

19.08.2018 07:00 Kdysi vysoké hradní věže sloužily jako strážní místo, odkud bylo možné dohlédnout daleko do okolí a…

Nevíte, kam v létě vyrazit na výlet nebo za kulturou? Máme pro vás pár tipů

09.08.2018 10:43 Praha – Turistické atrakce v Česku lákají turisty zajímavými akcemi, aktivním odpočinkem na přírodě…

Kunětická hora: Hrad sehrál významnou roli za husitských válek, měl…

22.07.2018 06:55 Malebný hrad se pyšně vypíná nedaleko města Pardubice na dominantním vrchu, díky němuž se stal…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama