Luxus na kolech: Historické vozy Rolls-Royce jsou k vidění v Praze

Praha - V Národním technickém muzeu v Praze je až do 3. května k vidění unikátní výstava automobilů Rolls-Royce. Tři historické vozy značky Rolls-Royce a jeden vůz Bentley jsou vystaveny díky úzké spolupráci s českou sekcí Rolls-Royce Enthusiasts‘ Club.

Přidejte svůj názor

Bentley EXF9 Falcon SUV

Příběh světoznámé značky se začal psát v roce 1906, kdy Charles Stewart Rolls a Frederick Henry Royce založili společný podnik s názvem Rolls-Royce Limited. Ve stejném roce zahájili v anglickém Derby výstavbu nové automobilky, která byla uvedena do provozu v roce 1908. Na výstavě jsou z této automobilky zastoupeny modely Rolls-Royce 25/30, Rolls-Royce Wraith a Rolls-Royce Silver Wraith.

Trojici Rolls-Royců doplňuje na výstavě vůz Bentley Mark VI. Rolls-Royce totiž v roce 1931 koupil továrnu v Crewe, vyrábějící automobily Bentley. Společnost však naštěstí nadále zachovala výrobu obou značek. Rolls-Royce určený pro usedlejší movitou klientelu nezřídka využívající služeb řidiče a Bentley pro majitele, kteří nemají hluboko do kapsy, ale zároveň chtějí svůj vůz sami řídit.

Přestože automobily Rolls-Royce nikdy nebyly vyráběny ve velkých počtech, patří dnes historické vozy této značky mezi poměrně rozšířené. Důvod je jednoduchý, automobily Rolls-Royce byly bez ohledu na své stáří vždy natolik kvalitní a výjimečné, že je málokdo odložil na vrakoviště.

Jedním z hrdých majitelů je i Jiří Černý, předseda české sekce Rolls-Royce Enthusiasts' Clubu. Na výstavu zapůjčil svůj černý vůz Rolls-Royce Silver Wraith. "Jako je pro herce nejvyšší laťkou Národní divadlo, tak pro nás techniky, automobilisty je tou zlatou kapličkou Národní technické muzeum," vysvětlil nám radost ze své účasti na výstavě.

Svůj vůz si pan Černý, stejně jako všichni majitelé Rolls-Royců, patřičně hýčká. Kabina řidiče lze otevřít, jedná se tak o částečný kabriolet. Nejzajímavější je ale nejspíš zabudovaný bar v zadní části vozu. "Lahev whiskey pro osazenstvo vzadu je samozřejmost," říká s úsměvem Jiří Černý a předvádí přednosti svého vozu. Chcete si i vy prohlédnout nejen vůz pana Černého? Pak si pospěšte, výstava je k vidění v Národním technickém muzeu na pražské Letné jen do 3. května.

Témata: rolls-royce | Praha | výstavy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nevíte, kam v létě vyrazit na výlet nebo za kulturou? Máme pro vás pár tipů

09.08.2018 10:43 Praha – Turistické atrakce v Česku lákají turisty zajímavými akcemi, aktivním odpočinkem na přírodě…

Kunětická hora: Hrad sehrál významnou roli za husitských válek, měl…

22.07.2018 06:55 Malebný hrad se pyšně vypíná nedaleko města Pardubice na dominantním vrchu, díky němuž se stal…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama