Výstava kvartet láká malé i velké

Praha - Fauna, flóra, historie, auta, letadla i pohádky. To vše bude k vidění na kartách oblíbené hry kvarteta, jejichž výstava začíná od 28. srpna v přízemí Paláce YMCA v Praze. Expozici představující dvě stovky nejzajímavějších kvartet z domácí i evropské produkce, z nichž některá jsou i více než sto let stará, pořádá Club sběratelů hracích karet pod názvem Kvarteta inspirují – karetní hra našich otců a dětí.

Přidejte svůj názor

Návštěvníky čeká první ucelená výstava kvartet u nás

Podle předsedy Clubu sběratelů hracích karet Petra Bílého patří k nejzajímavějším exponátům výstavy takzvaná vlastenecká čtverhora", jak se dříve kvartetům říkalo, s půvabným vyobrazením národních buditelů. „K raritám ale patří i karty psané švabachem, karty provedené technikou litografie nebo i krásná kolekce kvartet z období socialismu vydaná Obchodními tiskárnami Kolín: ta mimochodem tvoří světovou špičku jak ve výtvarném zpracování, tak z hlediska doprovodných textů," říká Petr Bílý. On sám začal karty sbírat jako osmnáctiletý a dnes vlastní jednu z největších sbírek hracích a vykládacích karet v Evropě.

A odkud se hra kvarteta vlastně vzala? „Kvarteta se objevila v 18. století nejdřív jako vzdělávací pomůcka, která měla u hráčů rozvíjet umění logiky a kombinatoriky. Původně se hrála pouze v lepších rodinách, šlechtických a měšťanských," říká Petr Bílý. Masovou zábavou všech společenských vrstev se kvarteta stala teprve ve druhé polovině 19. století a jako oblíbená rodinná kratochvíle se udržela dodnes. Vůbec první ucelené výstavy se ale kvarteta dočkala teprve nyní díky výstavě v Paláci YMCA, která potrvá až do 15. října letošního roku. Otevřeno je denně od 8 do 22 hodin a vstup je zdarma.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nevíte, kam v létě vyrazit na výlet nebo za kulturou? Máme pro vás pár tipů

09.08.2018 10:43 Praha – Turistické atrakce v Česku lákají turisty zajímavými akcemi, aktivním odpočinkem na přírodě…

Kunětická hora: Hrad sehrál významnou roli za husitských válek, měl…

22.07.2018 06:55 Malebný hrad se pyšně vypíná nedaleko města Pardubice na dominantním vrchu, díky němuž se stal…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama