Cestovní pas: Máte před dovolenou v pořádku všechny doklady? Čtěte rady

Praha - Plánujete s rodinou dovolenou v zahraničí? Zkontrolujte si, jestli máte cestovní doklady i pro své děti a ty vaše jsou stále platné. Přečtěte si, jak dlouho trvá vyřízení cestovního pasu, co všechno k tomu potřebujete a do jakých zemí se bez něho nedostanete.

Přidejte svůj názor

371

Pokud se chystáte na dovolenou mimo Českou republiku, zajistěte si včas platné cestovní doklady. Od roku 2012 jsou povinné i pro vaše děti. Už tedy neplatí, že je stačí mít zapsané ve vašem pasu. Bez jejich vlastního cestovního dokladu vám dítě přes hranice nepustí.

O jaké typy cestovních dokladů je možné zažádat a jakou mají platnost?

- cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji
- pro děti do 15 let je platný na 5 let, starší nad 15 let tento pas mohou používat 10 let.
- cestovní pas bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji je platný na 6 měsíců.

Kde se žádost o cestovní doklad podává?

V České republice: 
- u obecního úřadu v místě hlášeného trvalého pobytu, kde si pas také vyzvednete. Pokud se jedná o cestovní doklady bez strojově čitelných a biometrických údajů, je možné o něj požádat na jakémkoliv matričním nebo obecním úřadě mimo místo trvalého bydliště, a vyzvednout si ho na příslušném úřadě podle vlastního určení.

V zahraničí:
- u zastupitelského úřadu České republiky

Pokud je vám více jak 15 let, pas si musíte převzít osobně. Zplnomocněné osobě úředníci pas nevydají.


Co budete k žádosti o cestovní doklady potřebovat?

- doklady prokazující údaje zapisované do cestovního pasu (občanský průkaz, rodný nebo oddací list, občané bez trvalého pobytu na území ČR předkládají doklad o státním občanství)'

pokud žádáte o pas pro své dítě, je potřeba mít doklady prokazující oprávněnost k podání žádosti zákonným zástupcem za občana mladšího 15 let, například rodný list nebo občanský průkaz rodiče, v němž je dítě mladší 15 let zapsáno

- k žádosti o cestovní pas se strojově čitelnými a biometrickými údaji nepotřebujete žádné další doklady ani fotografii, úředníci si vás vyfotí na místě.

- pokud žádáte o pas bez biometrických a strojově čitelných údajů, musíte s doklady totožnosti předložit i žádost na úředním tiskopisu, kterou si vyzvednete na příslušném úřadě. Současně musíte předložit i dvě pasové fotografie.

Kolik vás bude vydání cestovního pasu stát?

- biometrický cestovní pas vás bude stát 600 Kč, pro děti do 15 let 100 Kč. - za klasický cestovní pas bez strojově čitelných údajů zaplatíte 1500 Kč, pro děti do 15 let 1000 Kč. Jak dlouho na vydání pasu od podání žádosti budete čekat?

- na biometrický cestovní pas si počkáte 30 dnů. Pokud žádost budete podávat v zahraničí na zastupitelském úřadě, počítejte se 120 dny.

- vyřízení cestovního pasu bez strojově čitelných a biometrických údajů bude trvat do 15 dnů, v zahraničí do 60 dnů. Tento cestovní doklad se vydává, pokud potřebujete mít pas rychleji. Jeho platnost je ale pouze 6 měsíců.

Co byste ještě měli vědět?

- na cesty do států Evropské unie můžete využít cestovní doklad i bez strojově čitelných a biometrických údajů, nebo všechny typy občanských průkazů. Pokud pro dítě do 15 let nechcete zařizovat cestovní pas, je možné na příslušném úřadě zažádat o vydání občanský průkazu.

- pokud cestujete do jiných států mimo Evropskou unii,  zjistěte si, zda není požadovaná vízová povinnost, s jakým typem pasu do země můžete přicestovat a jakou musí mít minimální platnost. Tyto údaje jsou pro jednotlivé země rozdílné.

Podívejte se, kam se bez víza nedostanete a kam naopak můžete jen s pasem.


Některá víza si můžete vyřídit přímo na letišti dané země. Toto platí například pro Egypt nebo Thajsko.

Témata: Cestovní pasy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrtící útok žraloka vystrašil Čechy, hledají jiné destinace v Egyptě

14.08.2018 10:45 Praha - Po smrtícím útoku žraloka klesá zájem Čechů o dovolenou v egyptském letovisku Marsá Alam.…

Evropská města se "opevňují" proti turistům, opatření zavedla i pohádková…

11.08.2018 19:49 Aktualizováno Řím/Madrid - Minulý rok na řadě míst vypukly protesty proti turistům. Velká evropská města se letos…

Surfing, hory nebo luxusní hotely. Podívejte se na netradiční a…

09.08.2018 14:41 Praha - Dovolená nemusí znamenat jen opalování u bazénu. Léto si můžete užit i bez all inclusive…

Medvědi útočí ve velkém. Trhají stany i s turisty, chtějí něco k snědku

09.08.2018 08:26 Bukurešť - Na turisty číhá během dovolené nejedno nebezpečí, konkrétně v Rumunsku jsou to medvědi.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama