Experti radí: Zájezdy do Řecka nerušte

Praha - Současné nepokoje v Řecku klientům cestovních kanceláří nedávají právo vypovědět smlouvu bez stornopoplatků. Odstoupení od smlouvy by bylo možné v případě, kdy by byl v zemi vyhlášen stav nebezpečí, informoval ve středu mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura.

Přidejte svůj názor

Tomio Okamura

Dovolené v Řecku si zakoupily desetitisíce Čechů. „Naše asociace je zahlcena dotazy klientů, kteří mají již zakoupené zájezdy do Řecka a nyní se bojí, zda se zájezd uskuteční,“ říká Okamura. „Nyní doporučujeme již zakoupené zájezdy nerušit a raději vyčkat.“

Protože v Řecku nevyhlásili stav nebezpečí či nouze, klientům nevzniká žádný právní nárok na jednostranné odstoupení od cestovní smlouvy bez uhrazení stornopoplatků uvedených v podmínkách smlouvy.„V tomto okamžiku nemáme žádné indicie, že by zájezdy českých turistů neměly být realizovány podle cestovní smlouvy,“ uvádí AČCKA.

V případě, že by nebylo možno na zájezdy do Řecka kvůli zásahu vyšší moci odletět, je cestovní kancelář povinna informovat klienta o tom, že se zájezd neuskuteční. Dále je cestovní kancelář povinna nabídnout klientovi uskutečnění zájezdu v jiném termínu ve srovnatelné kvalitě. Klient nabídku nemusí neakceptovat a v tom případě má nárok na vrácení zaplacené částky. Za zásah vyšší moci se považuje například stávka, ochromená infrastruktura, válka, či terorismus.

V případě, kdy se jedná o neuskutečnění zájezdu z důvodu „vyšší moci“, nemá klient nárok na žádné další kompenzace za neplnění cestovní smlouvy.

Obavy z cest do Řecka se objevily po vyhrocení nepokojů. Během středečních protestů v Aténách zemřeli tři lidé. Všichni zahynuli v budově, kterou zapálili demonstranti. Protestní akce jsou reakcí na přísná úsporná opatření vlády. Seškrtání výdajů státu bylo podmínkou poskytnutí pomoci, díky které bude moct Řecko i nadále splácet své závazky.

Řecko je v posledních letech čtvrtou nejpopulárnější českou zahraniční dovolenkovou destinací. Dovolenou zde loni strávilo téměř čtyři sta tisíc Čechů.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejstarší hrad, kde dosud někdo bydlí? Windsor šlape na paty Pražskému…

17.08.2018 10:00 Jméno Windsor nese britský královský rod o něco málo více než sto let, ale vždy tomu tak nebylo.…

Smrtící útok žraloka vystrašil Čechy, hledají jiné destinace v Egyptě

14.08.2018 10:45 Praha - Po smrtícím útoku žraloka klesá zájem Čechů o dovolenou v egyptském letovisku Marsá Alam.…

Evropská města se "opevňují" proti turistům, opatření zavedla i pohádková…

11.08.2018 19:49 Aktualizováno Řím/Madrid - Minulý rok na řadě míst vypukly protesty proti turistům. Velká evropská města se letos…

Surfing, hory nebo luxusní hotely. Podívejte se na netradiční a…

09.08.2018 14:41 Praha - Dovolená nemusí znamenat jen opalování u bazénu. Léto si můžete užit i bez all inclusive…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama