Dovolené jsou tu. Co si můžete přivézt s sebou do Chorvatska?

Praha - Už za pár dní vstoupí nejoblíbenější dovolenková destinace českých turistů - Chorvatsko - do EU. Co všechno to pro cestovatele znamená?

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Vstup Chorvatska do Evropské unie přináší především pozitivní změny. V první řadě ke vstupu do země postačí občanka, cestovní pas už potřebují jen děti do 15 let věku, které vlastní průkaz totožnosti ještě nemají.

SPOČÍTEJTE SI SAMI CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ ZDE

Cesta na mořské pobřeží se navíc zrychlí. Odpadnou totiž obligátní celní kontroly na hranicích a s nimi zmizí i několikahodinové postávání v kolonách v nesnesitelném vedru před celnicemi. Nově bude jen rychlá hraniční kontrola.

Odpadne také šacování tašek s jídlem. Pokud nemáte v plánu prodávat na pláži chleby s paštikou nebo smažený lančmít, můžete si konzerv naložit, kolik uvezete.

Tohle ale samozřejmě neplatí pro alkohol a tabák. U toho limity jsou. Každý turista si může na dovolenou pro svou potřebu dovézt buď 200 cigaret, 100 doutníčků, 50 velkých doutníků nebo čtvrt kila tabáku.

U alkoholu je podle serveru tvnoviny.sk limit na osobu litr pálenky, dva litry likéru nebo šumivých vín a dva litry stolního vína.

Zrovna vinaři si ovšem zásoby vozit nemusejí. Odborníci totiž odhadují, že chorvatská vína po vstupu země do EU oproti současnosti zlevní.

Pokud si na dovolenou berete své domací mazlíčky, nezapomeňte před odjezdem zajít k veterináři a pořiďte jim zvířecí pas. Razítko od zvěrolékaře v něm nesmí být při přejezdu hranic starší než tři dny.

Novinkou je také to, že v Chorvatsku budeme mít nárok na nezbytnou zdravotní péči. Je ale třeba mít Evropský průkaz zdravotního pojištění (modrá kartička vydaná vaší zdravotní pojišťovnou). Nárok na nezbytné ošetření platí pouze ve státních zdravotnických zařízeních.

Témata: Chorvatsko | dovolená
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejstarší hrad, kde dosud někdo bydlí? Windsor šlape na paty Pražskému…

17.08.2018 10:00 Jméno Windsor nese britský královský rod o něco málo více než sto let, ale vždy tomu tak nebylo.…

Smrtící útok žraloka vystrašil Čechy, hledají jiné destinace v Egyptě

14.08.2018 10:45 Praha - Po smrtícím útoku žraloka klesá zájem Čechů o dovolenou v egyptském letovisku Marsá Alam.…

Evropská města se "opevňují" proti turistům, opatření zavedla i pohádková…

11.08.2018 19:49 Aktualizováno Řím/Madrid - Minulý rok na řadě míst vypukly protesty proti turistům. Velká evropská města se letos…

Surfing, hory nebo luxusní hotely. Podívejte se na netradiční a…

09.08.2018 14:41 Praha - Dovolená nemusí znamenat jen opalování u bazénu. Léto si můžete užit i bez all inclusive…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama