Varování: Z Asie si můžete přivézt zákeřnou nemoc

Praha - Asijské země se stávají stále více cílem dovolených mnoha Čechů. Lidé však silně podceňují riziko závažných chorob, z nichž nejhorší je japonská encefalitida a nenechávají se očkovat. To, co může začínat pouze bolestí břicha a hlavy či zvracením, může vést ke smrti.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Turisté se mohou nakazit v Indii, Thajsku, Filipínách či Koreji.

Po uplynutí inkubační doby nemoci, která trvá čtyři až 16 dnů, se objevují horečky, k nimž se po několika dnech přidají bolesti hlavy, zvracení a často prudké bolesti břicha. Až v 50 procentech případů nastává delirium, následují křeče a smrt.

Chorobě nejčastěji podlehnou děti mladší 10 let a starší lidé. Ostatním věkovým skupinám může způsobit japonská encefalitida doživotní postižení, jako poruchy intelektu nebo obrnu.

"Imunitní systém českých turistů je proti této chorobě bezbranný, protože s onemocněním se dříve nemohli setkat. Cestovatelé do oblastí výskytu japonské encefalitidy jsou tedy v podobném riziku jako tamní děti," říká lékař Pavel Slezák ze Střediska očkování a cestovního lékařství.

V Asii je každoročně hlášeno až 50 tisíc případů japonské encefalitidy. Třicet procent z nich končí smrtí a asi polovina přeživších pacientů má trvalé následky. Původcem je virus stejného rodu, jako jsou například viry středoevropské klíšťové encefalitidy nebo viry žluté zimnice. Přenáší jej komáři rodu Culex, kteří primárně sají krev na zdrojích infekce, což jsou prasata a vodní ptáci. Virus japonské encefalitidy se vyskytuje v jižní, jihovýchodní a východní Asii.

Záchrana v podobě očkování

V České republice je zatím registrovaná jediná vakcína proti této nemoci. Očkování by mělo být zahájeno asi šest týdnů před cestou, aby se včas dokončila imunizace. Základní vakcinační cyklus se skládá ze dvou dávek podaných v odstupu 28 dní.

"Očkování se doporučuje především cestovatelům s dlouhodobým pobytem delším než jeden měsíc a při pobytu ve venkovských oblastech. Význam může mít i u krátkodobých cestovatelů při plánovaném pobytu mimo města," uvedl na závěr Slezák.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrtící útok žraloka vystrašil Čechy, hledají jiné destinace v Egyptě

14.08.2018 10:45 Praha - Po smrtícím útoku žraloka klesá zájem Čechů o dovolenou v egyptském letovisku Marsá Alam.…

Evropská města se "opevňují" proti turistům, opatření zavedla i pohádková…

11.08.2018 19:49 Aktualizováno Řím/Madrid - Minulý rok na řadě míst vypukly protesty proti turistům. Velká evropská města se letos…

Surfing, hory nebo luxusní hotely. Podívejte se na netradiční a…

09.08.2018 14:41 Praha - Dovolená nemusí znamenat jen opalování u bazénu. Léto si můžete užit i bez all inclusive…

Medvědi útočí ve velkém. Trhají stany i s turisty, chtějí něco k snědku

09.08.2018 08:26 Bukurešť - Na turisty číhá během dovolené nejedno nebezpečí, konkrétně v Rumunsku jsou to medvědi.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama