Do Sixtinské kaple nesmí ani smítko! Turisté budou "luxováni"

Vatikán - Miliony turistů, kteří každý rok míří do Sixtinské kaple, budou muset projít zcela novým „luxovacím“ zařízením, které z nich odstraní prach, vlákna a částečky kůže. Teprve poté si budou moci prohlédnout zrestaurovanou fresku, píše dnešní The Telegraph.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Ředitel Vatikánského muzea Antonio Paulucci novinářům sdělil, že nejmodernější technologie je určena k tomu, aby zajistila, že žádný z návštěvníků, který vstoupí do kaple, nebude na sobě mít nečistoty, které by mohly poškodit 500 let starou fresku.

Na podlaze bude speciální koberec, který očistí obuv, zatímco okolní vysavače z oblečení odstraní prach. Při vstupu do kaple bude dále umístěno zařízení, které návštěvníka ochladí, aby se v kapli nezvyšovala teplota a vlhkost vzduchu.

Celé zařízení bude uvedeno do provozu v polovině roku 2013. Vatikán dále plánuje virtuální prohlédku kaple, kterou každý den navštíví 20 000 turistů.

Sixtinská kaple je kaple Apoštolského paláce ve Vatikánu. Je známá díky své architektuře, která připomíná Šalamounův chrám ze Starého zákona, dále díky vnitřní výzdobě od největších renesančních umělců, včetněMichelangela a jeho stropu. Kaple je rovněž známá jako místo pořádání tzv. konkláve (kardinálové zde volí papeže). Je zasvěcena Nanebevzetí Panny Marie.

Kaple se začala stavět v roce 1477 na příkaz papeže Sixta IV.  18. srpna roku 1483 byla slavnostně otevřena. Roku 1506 vyzval papež Julius II. Michelangela k vyzdobení klenby stropu stavby. Ten pak zde strávil prací období mezi lety 1508 až 1512.

Na stropě je zachyceno Stvoření světa, Prvotní hřích, okolo jsou zachyceny výjevy ze Starého a Nového zákona, Sibyla Libyjská - pohanská věštkyně, která sahá po Knize poznání. Modelem pro Sibylu byl pravděpodobně muž, jako u většiny Michelangelových ženských postav.

 

Témata: Itálie | Vatikán | Turisté
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrtící útok žraloka vystrašil Čechy, hledají jiné destinace v Egyptě

14.08.2018 10:45 Praha - Po smrtícím útoku žraloka klesá zájem Čechů o dovolenou v egyptském letovisku Marsá Alam.…

Evropská města se "opevňují" proti turistům, opatření zavedla i pohádková…

11.08.2018 19:49 Aktualizováno Řím/Madrid - Minulý rok na řadě míst vypukly protesty proti turistům. Velká evropská města se letos…

Surfing, hory nebo luxusní hotely. Podívejte se na netradiční a…

09.08.2018 14:41 Praha - Dovolená nemusí znamenat jen opalování u bazénu. Léto si můžete užit i bez all inclusive…

Medvědi útočí ve velkém. Trhají stany i s turisty, chtějí něco k snědku

09.08.2018 08:26 Bukurešť - Na turisty číhá během dovolené nejedno nebezpečí, konkrétně v Rumunsku jsou to medvědi.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama