Česká plachetnice La Grace vyplula přes Atlantik

Las Palmas - Česká školní plachetnice La Grace stráví letošní zimu v Karibiku. Na svou první plavbu přes Atlantik vyplula v neděli z přístavu Puerto de Mogán na španělském ostrově Gran Canaria, řekl agentuře Mediafax spolumajitel a jeden z kapitánů Josef Dvorský.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Přípravy začaly před čtrnácti dny, kdy loď zakotvila v přístavu v Las Palmas. Tam se za ní sjela dvacítka dobrovolníků, kteří na lodi prováděli údržbu a opravy po náročné letní sezóně. Nadšenci pomáhali s opravami plachet, brousili a natírali loď nad čarou ponoru i na palubě.

Opravy skončily v pátek v podvečer. Po dotankování vody a nafty loď se loď noční plavbou podél pobřeží přesunula do přístavu Puerto de Mogán, kde čekala na poslední členy posádky. "Během noční přeplavby měla posádka první příležitost vyzkoušet si, jak se loď ovládá," uvedl Dvorský.

Z Puerto de Mogán se loď vydala na Kapverdské ostrovy. Tady ji čeká hlavní část opravy – loď půjde z vody a pod čárou ponoru se obrousí od zbytků starého nátěru a hlavně od nárůstu řas a mořských živočichů. Poté dostane nový speciální nátěr, který má zachytávání korýšů bránit – takzvaný antifouling.

Jak uvedla jedna z účastnic projektu Iva Endrychová, čím je nátěr antifoulingem pod vodou lepší, tím déle loď vydrží hladká a může plout rychleji. To se ukázalo už během noční přeplavby. Jeden z členů posádky se totiž se škrabkou pod vodu ponořil už v Las Palmas a loď zbavil těch největších porostů. Při plavbě si pak bocman lodi Viktor Neuman pochvaloval, že loď pluje až o uzel (jedna námořní míle za hodinu, to je 1,852 kilometru za hodinu) rychleji.

Na přeplavbu Atlantiku se plachetnice tradičně vydávají na podzim, kdy vane příznivý vítr, tzv. pasát, který jim v cestě pomáhá. Na plavbách po karibských ostrovech stráví loď celou zimu a jaro. Do Evropy se La Grace vrátí příští rok.

Pokud půjde vše podle plánu, loď by měla v přístavu Le Marine na ostrově Martinik zakotvit začátkem prosince. V Karibiku pak loď stráví celou zimní sezonu vozením turistů. Na letní sezonu se pak koncem dubna příštího roku obtížnější severní cestou vydá do Evropy.

Loď se dva roky stavěla, za pomoci stovek dobrovolníků, v Egyptě. Na vodu ji spustili 5. prosince 2010. Pokřtěna byla 1. května 2011 v Řecku. Celou letní sezónu strávila turistickými plavbami mezi Řeckem, Itálií, Korsikou a Elbou.

La Grace je replikou korzárské lodi českého pobělohorského exulanta Augustina Heřmana z Mšena u Mělníka. Ten nejprve ve službách holandské Západoindické společnosti přeplul několikrát Atlantik. Po osamostatnění začal s La Grace přepadat španělské obchodní lodi a později se stal největším vývozcem tabáku v Americe.

Technické parametry La Grace:

. délka - 32 metrů

. šířka - 6 metrů

. ponor - 2,9 metru

. výtlak - 125 tun

. plocha plachet - 396 metrů čtverečních

. výška stěžňů nad hladinou - 25 metrů

. motor - 350 koňských sil

. posádka - 30 mužů

Témata: česko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejstarší hrad, kde dosud někdo bydlí? Windsor šlape na paty Pražskému…

17.08.2018 10:00 Jméno Windsor nese britský královský rod o něco málo více než sto let, ale vždy tomu tak nebylo.…

Smrtící útok žraloka vystrašil Čechy, hledají jiné destinace v Egyptě

14.08.2018 10:45 Praha - Po smrtícím útoku žraloka klesá zájem Čechů o dovolenou v egyptském letovisku Marsá Alam.…

Evropská města se "opevňují" proti turistům, opatření zavedla i pohádková…

11.08.2018 19:49 Aktualizováno Řím/Madrid - Minulý rok na řadě míst vypukly protesty proti turistům. Velká evropská města se letos…

Surfing, hory nebo luxusní hotely. Podívejte se na netradiční a…

09.08.2018 14:41 Praha - Dovolená nemusí znamenat jen opalování u bazénu. Léto si můžete užit i bez all inclusive…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama