Lidé bojují s přírodou: Město na půl roku zahalil stín. Světlo do něj vrátila obří zrcadla

Oslo - Rjukan je město v Norsku, administrativní centrum obce Tinn, ležící v kraji Telemark V současné době má asi 3500 obyvatel. To by až tak zajímavé nebylo. Unikátní je však tato obec tím, že leží údolí Vestfjorddalenmezi jezery Møsvatn a Tinnsjå na jihovýchodním okraji náhorní plošiny Hardangervidda. Kvůli tomu tam slunce svítí jen asi polovinu roku. Město se proto rozhodlo využít obří zrcadla.

Přidejte svůj názor

Norské město na půl roku zahaloval stín

Od začátku října do poloviny března zahaloval norský Rjukan stálý stín. To se změnilo až v roce 2013, kdy tu byla ve výšce 2500 metrů nad městem postavena série zrcadel. Zrcadla přesměrovávají světlo slunce dolů na město a tím osvětlí náměstí i během chladných zimních měsíců.

Zrcadla nejsou výhodná jen kvůli světlu, ale také kvůli turistickému ruchu. Od doby, kdy byla zrcadla vybudována, do města jezdí mnohem více lidí. Jak ale uvádí server Business Insider, ne všichni místní jsou nadšeni, že se z projektu ta 850 tisíc dolarů stala turistická atrakce.

Město Rjukan nyní ozařují tři obří zrcadla velká 28 metrů čtverečních namontovaná na nedaleké hoře. Soustava heliostatických zrcadel, které odráží sluneční paprsky směrem k předem stanovenému cíli, je řízená na dálku počítačem, který otáčí a naklání plochy vůči Slunci tak, aby vždy dopadaly na největší místní náměstí v centru města. Docela slušně tu osvítí plochu o rozloze 186 metrů čtverečních.

Myšlenka použít zrcadla k osvětlení města pochází z roku 1913. Ale během následujících desetiletí si místní obyvatelé zvykli na temnotu. Projekt byl vybudován až sto let poté.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrtící útok žraloka vystrašil Čechy, hledají jiné destinace v Egyptě

14.08.2018 10:45 Praha - Po smrtícím útoku žraloka klesá zájem Čechů o dovolenou v egyptském letovisku Marsá Alam.…

Evropská města se "opevňují" proti turistům, opatření zavedla i pohádková…

11.08.2018 19:49 Aktualizováno Řím/Madrid - Minulý rok na řadě míst vypukly protesty proti turistům. Velká evropská města se letos…

Surfing, hory nebo luxusní hotely. Podívejte se na netradiční a…

09.08.2018 14:41 Praha - Dovolená nemusí znamenat jen opalování u bazénu. Léto si můžete užit i bez all inclusive…

Medvědi útočí ve velkém. Trhají stany i s turisty, chtějí něco k snědku

09.08.2018 08:26 Bukurešť - Na turisty číhá během dovolené nejedno nebezpečí, konkrétně v Rumunsku jsou to medvědi.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama