Je lepší cestovat s cestovní kanceláří nebo na vlastní pěst? Poradíme vám

Praha - Na tuto otázku nelez odpovědět zcela jednoznačně z jednoho prostého důvodu - každý jsme jiný a stejně tak i naše požadavky, návyky a zvyklosti. Řekneme vám ale fakta, díky kterým se můžete lépe rozhodnout.

Přidejte svůj názor

Dovolená, ilustrační fotografie

Dovolená, to je po Vánocích snad nejkrásnější chvíle v roce. Odpočinete si a naberete nové síly. A ať už jezdíte na dovolenou několikrát za rok nebo pojedete poprvé, je důležité si položit otázku, jestli je výhodnější cestovat s cestovními kancelářemi (českými či německými) a nebo si vše zajistit na vlastní pěst.

Určitě nejste první a ani poslední, kdo si tuto otázku klade. A logicky není jednoduché na tuto otázku odpovědět. Neexistuje univerzální a správná citace. Ale přece jen, zkuste si odpovědět na následující otázky a uvidíte sami:

  • Kam chcete jet? Pokud do Egypta do hotelu s all inclusive, jeďte zcela jistě s agenturou. Pokud vás láká road trip na Bali, naplánujte si dovolenou sami.
  • Kdy chcete jet? Pokud jste si právě uvědomili, že byste příští týden potřebovali „volno z práce“ a chcete si zařídit dovolenou u moře, jeďte opět s cestovní kanceláří.
  • Máte rádi dobrodružství? Pokud ne a raději nechcete nic riskovat, jeďte, opět cestovní kancelář. 
  • Baví vás týdny sledovat ceny letenek a hotelů? Baví vás vše plánovat a zařizovat? Baví vás pročítat desítky stran textu, abyste věděli, kam jedete a co tam chcete vidět? Pak je pro vás individuální cestování lepší volba, protože se při jeho plánování opravdu vyřádíte
  • Nebojíte se v zahraničí domluvit cizí řečí? Nedělá vám problém domlouvat se „rukama a nohama“, když si s protistranou nerozumíte? Pokud s tímto problém nemáte, cestování na vlastní pěst pro vás nebude problém.
  • Máte strach, že by se něco mohlo pokazit? Nevíte, jak byste v zahraničí řešili nějaký vážný problém? Pak pro vás individuální cestování není to pravé ořechové. 

Individuální cestování bývá levnější, ale samozřejmě ne vždy. Bude záležet jen na vás, kolik času a trpělivosti investujete do plánování a příprav. Je totiž nutné zjistit hodně informací, porovnávat a číst recenze. Zkrátka pátrat a hledat to nejlepší.

Pokud tedy nemáte na zařizování čas, protože jste pracovně vytížení, pak je pro vás individuální cestování problematičtější – nezbývá než někoho (třeba sekretářku) pověřit, aby vám vše zařídil. Otázkou pak zůstává, zda pro vás individuální cestování má smysl a zda není vhodnější sáhnout po hotové nabídce některé z cestovních kanceláří.

Pokud byste chtěli svou cestu plánovat těsně dopředu, tak se individuální cestování vyplatí jen pokud jedete autem, autobusem a nebo pokud budete mít štěstí a seženete levné letenky (akce, chybná cena, nízkonákladové letenky), protože jinak v cestovním ruchu platí, že čím blíže jste k datu odjezdu, tím více ceny jednotlivých služeb stoupají. A právě v tomto případě pak bývají nabídky cestovních kanceláří někdy i dost výrazně levnější. Plánujte tedy s předstihem.

S výše uvedeným je spojena nutnost i dlouhodobého sledování cen letenek a hledání akcí (či chybných tarifů). Problémem někdy bývají posuny letů, které dělá prakticky každá aerolinka. Někdy se jedná o minuty, jindy i o dny.

Smyslem dovolené by však nemělo být ušetřit za každou cenu, ale dovolenou si společně užít! Proto pečlivě zvažte, co je právě pro vás příhodnější. V některých případech při individuálním cestování opravdu dokážete ušetřit hodně peněz. V řadě jiných je to však buď sporné a nebo je rozdíl zanedbatelný.V mnoha případech pak nabídky cestovek vychází levněji.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrtící útok žraloka vystrašil Čechy, hledají jiné destinace v Egyptě

14.08.2018 10:45 Praha - Po smrtícím útoku žraloka klesá zájem Čechů o dovolenou v egyptském letovisku Marsá Alam.…

Evropská města se "opevňují" proti turistům, opatření zavedla i pohádková…

11.08.2018 19:49 Aktualizováno Řím/Madrid - Minulý rok na řadě míst vypukly protesty proti turistům. Velká evropská města se letos…

Surfing, hory nebo luxusní hotely. Podívejte se na netradiční a…

09.08.2018 14:41 Praha - Dovolená nemusí znamenat jen opalování u bazénu. Léto si můžete užit i bez all inclusive…

Medvědi útočí ve velkém. Trhají stany i s turisty, chtějí něco k snědku

09.08.2018 08:26 Bukurešť - Na turisty číhá během dovolené nejedno nebezpečí, konkrétně v Rumunsku jsou to medvědi.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama