Na exotické dovolené se můžete nakazit i v ordinaci lékaře

Praha - Rizikem při cestování do exotických končin může být i tamní lékařská péče, varoval ve čtvrtek Rastislav Maďar, lékař specializující se na cestovní medicínu a odborný garant očkovacích center Avenier. Lidé by se podle něj měli nechat před cestou do těchto krajů očkovat.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Pokud potřebujete v Indii, Nepálu nebo třeba Africe lékařskou péči, nikdy nevíte, jak dobře dezinfikované nástroje bude lékař používat. Proto se i pro tyto případy rozhodně vyplatí nechat se očkovat, protože z nečistých nástrojů lze například velmi snadno dostat některý z typů žloutenek," uvedl Maďar.

Turisté by podle něj také neměli podléhat iluzím hezkých naleštěných hotelů a i v nich dbát na přísná pravidla, tedy například nejíst syrovou zeleninu, ovoce nebo připravené nápoje s ledem.

"Nikdy totiž nevíte, v jakých hygienických podmínkách žije osoba, která tyto nápoje a jídlo připravuje. To, že pracuje v nablýskaném hotelu, ještě neznamená, že nežije v chudinské čtvrti, kde jsou nároky na hygienu někde úplně jinde,“ varuje Maďar.

Jedinou jistotou proti nákaze z jídla je podle něj důsledná tepelná úprava pokrmů. Podobně u vody radí lékař pít pouze balenou a nejlépe s bublinkami. "Oxid uhličitý totiž vytváří kyselé prostředí, které bakterie nemají příliš rády, navíc ji nelze zfalšovat dočerpáním vody z kohoutku," radí Maďar.

Do destinací s vysokým výskytem hmyzu radí doktor přibalit vlastní moskytiéru. "Ty hotelové bývají velmi často poškozené a děravé," podotkl. Samozřejmostí je podle něj i vhodný repelent. Nejlépe takový, který obsahuje aspoň 50 % účinné repelentní látky, jejíž zkratka na obalech je DEET.

Pro děti musí být repelenty slabší – s 30 % DEET.

Absolutní samozřejmostí na cesty podle Maďara musí být očkování. "Je to jednoduchý způsob, jak se výrazně ochránit před všemi rizikovými nákazami, mnohdy stačí jeden očkovací cyklus na deset let," řekl lékař.

Témata: cestování
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejstarší hrad, kde dosud někdo bydlí? Windsor šlape na paty Pražskému…

17.08.2018 10:00 Jméno Windsor nese britský královský rod o něco málo více než sto let, ale vždy tomu tak nebylo.…

Smrtící útok žraloka vystrašil Čechy, hledají jiné destinace v Egyptě

14.08.2018 10:45 Praha - Po smrtícím útoku žraloka klesá zájem Čechů o dovolenou v egyptském letovisku Marsá Alam.…

Evropská města se "opevňují" proti turistům, opatření zavedla i pohádková…

11.08.2018 19:49 Aktualizováno Řím/Madrid - Minulý rok na řadě míst vypukly protesty proti turistům. Velká evropská města se letos…

Surfing, hory nebo luxusní hotely. Podívejte se na netradiční a…

09.08.2018 14:41 Praha - Dovolená nemusí znamenat jen opalování u bazénu. Léto si můžete užit i bez all inclusive…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama