Zaorálek: Na jihu Evropy rekreantům riziko nehrozí, pozor ale na Islámský stát

Praha - Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) měl dnes v Černínském paláci každoroční tiskovou konferenci, kterou Ministerstvo zahraničních věcí ČR pořádá před zahájením letní turistické sezóny.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo zahraničních věcí

"Není to tak, že bychom dnes příliv uprchlíků na jihu v zemích jako Itálie a Řecko, především na ostrov Kos, pokládali za nějaké zvýšené bezpečnostní riziko. Nemáme hlášeny žádné problémy, které by tím pro turisty vznikaly. Není to nic, co by bezprostředně mělo ohrozit nebo ovlivnit cesty českých občanů na jih Evropy," uvedl Zaorálek.

Vyhnout by se čeští turisté podle něj měli naopak zemím, jako je Irák, Afghánistán, Sýrie, Libye, Jemen nebo Somálsko, kde operuje IS. "To je hazard," varoval před cestami do těchto států šéf diplomacie. "Ty země dnes představují obrovská rizika a je to skutečně hraní si s životem," zdůraznil.

Zaorálek zdůraznil, že jedním z důležitých úkolů zahraniční služby je poskytovat potřebné služby českým občanům, kteří se z nejrůznějších důvodů ocitnou v zahraničí v nouzi a potřebují pomoc. V této souvislosti zmínil, že i z těchto důvodů Česká republika rozšiřuje síť svých zastupitelských úřadů včetně honorárních konzulátů.

Připomněl také, že v letošní sezóně MZV opět otevírá v nejvytíženějších destinacích konzulární jednatelství, a to v Bulharsku (Burgas), Chorvatsku (Rijeka a Split) a Španělsku (Barcelona). Již osmým rokem v Chorvatsku a třetím rokem v Bulharsku budou opět hlídkovat společně s místními policisty i policisté čeští.

Zástupce náměstka ministra pro řízení sekce právní a konzulární Jaroslav Horák uvedl, že kromě EU (od r. 2013 včetně Chorvatska) a Schengenského prostoru lze cestovat na platný občanský průkaz i do Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Makedonie, Srbska nebo Albánie, a to po zemi i letecky.

Do ostatních zemí lze cestovat pouze s platným cestovním pasem. MZV opět doporučuje, aby si občané před cestou u příslušného velvyslanectví daného státu vždy ověřili požadovanou dobu platnosti pasu, kterou má každý stát stanovenou jinak.

MZV dále připomíná, že děti mohou do zahraničí cestovat výhradně s vlastním cestovním dokladem (občanský průkaz, cestovní pas).

Čeští občané, zejména pokud cestují individuálně do vzdálenějších destinací, by před cestou měli využít nabídky dobrovolné registrace v internetové aplikaci, tzv. DROZD, kterou nabízí Ministerstvo zahraničních věcí na svých stránkách: http://drozd.mzv.cz

V případě zhoršené bezpečnostní situace v zemi, či jiném druhu ohrožení, má díky údajům v DROZDu příslušný zastupitelský úřad možnost včas cestovatele varovat.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejstarší hrad, kde dosud někdo bydlí? Windsor šlape na paty Pražskému…

17.08.2018 10:00 Jméno Windsor nese britský královský rod o něco málo více než sto let, ale vždy tomu tak nebylo.…

Smrtící útok žraloka vystrašil Čechy, hledají jiné destinace v Egyptě

14.08.2018 10:45 Praha - Po smrtícím útoku žraloka klesá zájem Čechů o dovolenou v egyptském letovisku Marsá Alam.…

Evropská města se "opevňují" proti turistům, opatření zavedla i pohádková…

11.08.2018 19:49 Aktualizováno Řím/Madrid - Minulý rok na řadě míst vypukly protesty proti turistům. Velká evropská města se letos…

Surfing, hory nebo luxusní hotely. Podívejte se na netradiční a…

09.08.2018 14:41 Praha - Dovolená nemusí znamenat jen opalování u bazénu. Léto si můžete užit i bez all inclusive…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama