V Česku ještě letos vznikne nové safari. Kam se za ním vypravit?

Milovice - V Milovicích na Nymbursku by mělo ještě letos vzniknout safari s volně žijícími zubry, divokými koni a pratury. Projekt má krajině bývalého vojenského prostoru navrátit přirozenou rovnováhu, zabránit vymírání chráněných živočichů a zajistit vypásání trávy. ČTK to dnes řekl hejtmanův náměstek pro životní prostředí a zemědělství Marek Semerád (ČSSD).

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Projekt připravuje Středočeský kraj ve spolupráci s neziskovou organizací Česká krajina na území bývalého vojenského prostoru, které je ve vlastnictví kraje. "Dojde také k vypásání trávy, což bude určitě levnější, než kdyby to kraj měl sekat," řekl.

Zubři, divocí koně a pratuři formovali po tisíce let přírodu nejen Česka, ale celého kontinentu. "Podobné projekty jsou testovány již desítky let například v Nizozemsku, tam však v porovnání s Českou republikou nemají k dispozici autentickou přírodu," dodal Semerád.

V první fázi se bude stavět asi pětihektarová ohrada, kde si zvířata budou zvykat na nové prostředí. Umístění ohradníků by mělo být řešeno tak, aby nenarušovalo pocit návštěvníků z volné krajiny. Pokud bude aklimatizace bezproblémová, prostor se ještě rozšíří. Podle milovického starosty Lukáše Pilce tato zvířata do jejich krajiny patří. Nové safari vnímá pozitivně jako novou atrakci.

Pokud ovšem chcete opravdové safari, musíte se vydat do africké Tanzánie. V Tanzánii je samozřejmě mnoho safari parků, tím nejzajímavějším je ale Ngorongoro, což je unikátní oblast v bývalém kráteru obrovské sopky. Díky tomu se tu vytvořil nedotčený a samostatný ekosystém, kde díky jisté odloučenosti od zbytku země žije obrovské množství divokých zvířat. Potkáte tu nejen celou Velkou pětku (lev, slon, buvol, nosorožec, levhart), ale i ohrožené nosorožce černé, kterých je celosvětově jen několik stovek kusů.

Tak trochu mimo hlavní zájem turistů je Botswana, píšou Novinky.cz. Spousta lidí si představí jen neobydlenou džungli a nudnou pustinu. Ve skutečnosti tu najdete největší stáda slonů v Africe, a to sice v národním parku Chobe. Právě sem zavítá většina turistů, kteří se do Botswany vypraví. Díky tomu je ale park dobře vybaven – můžete se tu projet na lodích, zkusit rybolov v divočině anebo prostě strávit celý den focením stovek druhů velkých i malých afrických zvířat, jako jsou hroši, žirafy, gepardi, levharti a sloni.

Témata: zoo | Zvířata
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stovky kilometrů utajeného území? I Česko má svou "Oblast 51"

05.08.2018 10:45 Přísně střežená vojenská oblast o rozloze několika stovek kilometrů čtverečních je obehnána plotem…

Tajemství hradu Stará Dubá: Jak se z nejkrásnějšího českého hradu stala…

05.08.2018 07:00 Hrad Stará Dubá se řadí mezi nejstarší kamenné hrady na našem území a mezi první v oblasti Posázaví…

Zmizelý hrad a bájné vojsko. Co všechno skrývají krásy Blaníku a jeho…

30.07.2018 07:10 Snad každý zná pověst o blanických rytířích, kteří přijedou českým zemím na pomoc, až bude nejhůř.…

Český unikát, který jinde v Evropě nenajdete? Pyšní se jím Zbiroh

22.07.2018 07:55 Byť dnešní zámecký resort nabízí spíše vyšší standard luxusu pro hotelové hosty, ukrývá ve svém…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama