O Punkevní jeskyně roste zájem, mění se otevírací doba

Blansko - Punkevní jeskyně v Moravském krasu budou letos nově otevřeny pro turisty i v pondělí, což znamená, že by se v této sezoně mohla jejich návštěvnost zvýšit o 15.000 lidí. Důvodem k rozšíření otevírací doby byl trvale vysoký zájem veřejnosti o prohlídky, řekl dnes ČTK vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka. Nově tedy budou jeskyně otevřeny až do konce září denně.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Nepřetržité zpřístupnění podzemí v turistické sezoně umožnil dlouhodobý vědecký výzkum jeho mikroklimatu. Speleologové jej monitorují s přístroji. Teplota v jeskyních je stabilní a pohybuje se okolo osmi stupňů Celsia. Při příchodu skupiny turistů se v podzemních prostorách o několik desetin oteplí.

"Výzkum jasně ukázal, že to (přítomnost návštěvníků) nemá vliv na krápníkovou výzdobu. Jeskyně nepotřebuje jeden den v týdnu na celkovou regeneraci. Plně jí postačuje uzavření na noc," vysvětlil Hebelka.

Zájem o prohlídky Punkevních jeskyní je dlouhodobě vysoký. Ve vrcholící sezóně je denně navštíví až 1500 lidí. Již nyní by si měly početnější skupiny turistů zamluvit vstupenky předem.

Moravský kras budují vápence z období středního až svrchního devonu staré 350-380 milionů let. Po ústupu prvohorního moře začalo vápencové pohoří podléhat intenzivnímu krasovění. Další vývoj Moravského krasu výrazně ovlivnila mořská záplava v třetihorách. Od poloviny třetihor už Moravský kras dostával postupně dnešní podobu.

Punkevní jeskyně patří k vývojově mladším jeskyním. Vznikaly v několika patrech a díky křížení geologických poruch docházelo k řícení stropů a propadům. Tak vznikla i mohutná propast Macocha nebo vysoký Reichenbachův dóm.

Historie průzkumů jeskyně začala roku 1723 prvním zaznamenaným sestupem Lazara Schoppera do propasti Macocha. V roce 1909 se podařilo skupině Karla Absolona (1887-1960) proniknout nově objevenými Punkevními jeskyněmi do propasti Macocha z Pustého žlebu tzv. Suchou cestou. První člověk prostoupil opravdu volnou cestou z Pustého žlebu na dno propasti Macochy 31. ledna 1914.

(Zdroj: propast-macocha.cz)

Témata: Jeskyně | Turisté
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stovky kilometrů utajeného území? I Česko má svou "Oblast 51"

05.08.2018 10:45 Přísně střežená vojenská oblast o rozloze několika stovek kilometrů čtverečních je obehnána plotem…

Tajemství hradu Stará Dubá: Jak se z nejkrásnějšího českého hradu stala…

05.08.2018 07:00 Hrad Stará Dubá se řadí mezi nejstarší kamenné hrady na našem území a mezi první v oblasti Posázaví…

Zmizelý hrad a bájné vojsko. Co všechno skrývají krásy Blaníku a jeho…

30.07.2018 07:10 Snad každý zná pověst o blanických rytířích, kteří přijedou českým zemím na pomoc, až bude nejhůř.…

Český unikát, který jinde v Evropě nenajdete? Pyšní se jím Zbiroh

22.07.2018 07:55 Byť dnešní zámecký resort nabízí spíše vyšší standard luxusu pro hotelové hosty, ukrývá ve svém…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama