Brány hradů a zámků zůstávají otevřené

Praha - Řada hradů a zámků po celé České republice si připravila pro turisty speciální zimní prohlídkové trasy. Na výlet mohou lidé vyrazit například na zámky Hluboká a Sychrov nebo na hrady Rožmberk a Karlštejn, v pondělí o tom informovala Dita Roubíčková z Národního památkového ústavu (NPÚ).

Přidejte svůj názor

Hrad Karlštejn

Prohlídky mají spíše komornější atmosféru. Na Hluboké mohou lidé zavítat do soukromého apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství. Na zámku Sychrov čeká zimní návštěvníky Královské apartmá, jídelna, kulečníkový sál, knihovna nebo zámecká kaple. Hrad Rožmberk zase na zimu otevírá soukromé pokoje aristokratického rodu Buquoy.

Dalším zajímavým výletem by pro vášnivé turisty mohlo být Hradní muzeum na zámku v Českém Krumlově. Návštěvníci v něm mohou nahlédnout do zákulisí provozu zámku, kanceláří správy panství nebo do biografu, kde se promítají schwarzenberské snímky převážně z dvacátých a třicátých let 20. století.

Jiné památky prodloužily na zimní měsíce svou otevírací dobu. Jedná se například o hrad Křivoklát, kde mají otevřeno o sobotách, nedělích a svátcích od 10 do 15 hodin. Podobně jsou na tom i prohlídky na zámku Mníšek pod Brdy, kde bude po celou zimu otevřeno ve zkrácené pracovní době denně kromě pondělí. O víkendech a některých všedních dnech bude možné navštívit také hrad Karlštejn. Ani na zámku Konopiště sezóna ještě nekončí. Až do konce listopadu si lidé mohou po předchozí rezervaci přijít prohlédnout interiéry a Růžovou zahradu.

Celoročně má otevřeno také Soubor lidové architektury Vysočina, konkrétně Betlém Hlinsko. Návštěvníci sem mají přístup vždy denně kromě pondělí od 8:30 do 16 hodin. Po předchozí rezervaci je možné navštívit také další objekty NPÚ. Tak je tomu například na zámku Lednice nebo na hradě Pernštejn. Mnoho hradů a zámků připravuje i speciální program na období adventu a vánočních svátků.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stovky kilometrů utajeného území? I Česko má svou "Oblast 51"

05.08.2018 10:45 Přísně střežená vojenská oblast o rozloze několika stovek kilometrů čtverečních je obehnána plotem…

Tajemství hradu Stará Dubá: Jak se z nejkrásnějšího českého hradu stala…

05.08.2018 07:00 Hrad Stará Dubá se řadí mezi nejstarší kamenné hrady na našem území a mezi první v oblasti Posázaví…

Zmizelý hrad a bájné vojsko. Co všechno skrývají krásy Blaníku a jeho…

30.07.2018 07:10 Snad každý zná pověst o blanických rytířích, kteří přijedou českým zemím na pomoc, až bude nejhůř.…

Český unikát, který jinde v Evropě nenajdete? Pyšní se jím Zbiroh

22.07.2018 07:55 Byť dnešní zámecký resort nabízí spíše vyšší standard luxusu pro hotelové hosty, ukrývá ve svém…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama