Čeští turisté dávají přednost tradiční dovolené, z novinek vede geocaching

Praha - Podle ankety, kterou realizovala Vysoká škola obchodní v Praze (VŠO), dávají čeští turisté přednost tradiční dovolené, z nových trendů je nejznámější a nejoblíbenější geocaching. Škola o tom informovala ve středu.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

Anketa potvrdila konzervativní vztah Čechů k netradičním formám turismu – 73 procent dotázaných upřednostňuje tradiční cestovatelské zážitky. Z nových forem cestovního ruchu je pro českou veřejnost nejznámější geocaching, o kterém slyšelo 50 procent dotázaných a 48 procent ho i vyzkoušelo. Couchsurfing (sdílení domova) vyzkoušelo 24 procent respondentů, Voluntourism (turistiku spojenou s dobrovolnickou pomocí) 20 procent. Geocaching je hra na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazývané cache, o níž jsou známy její zeměpisné souřadnice.

"K dalším novým směrům, kterých se Češi dle naší ankety také účastní, ale v daleko menší míře, patří medicínský turismus, zodpovědné cestování a temný turismus, což jsou návštěvy míst spojených s katastrofami a neštěstím," upřesnila Iveta Hamarnehová z Vysoké školy obchodní v Praze.

Z pohledu nových trendů v cestovním ruchu je značně omezená i nabídka českých cestovních kanceláří a agentur. Netradičně pojaté zájezdy jich má v nabídce pouze 15 procent. Nejčastěji jde o temnou, dobrovolnickou nebo zodpovědnou turistiku. "V nabídce českých cestovních kanceláří najdeme i asketickou dovolenou nebo speciální zájezdy pro gaye," doplnila Hamarnehová.

Dotazníkové šetření realizovala VŠO v únoru 2012. Zahrnuje odpovědi 161 respondentů, z nichž nejvíce je ve věku do 25 let (42 %) a s vysokoškolským vzděláním (47 %). Odpovědi poskytlo také 68 cestovních kanceláří a agentur.

Témata: turistika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stovky kilometrů utajeného území? I Česko má svou "Oblast 51"

05.08.2018 10:45 Přísně střežená vojenská oblast o rozloze několika stovek kilometrů čtverečních je obehnána plotem…

Tajemství hradu Stará Dubá: Jak se z nejkrásnějšího českého hradu stala…

05.08.2018 07:00 Hrad Stará Dubá se řadí mezi nejstarší kamenné hrady na našem území a mezi první v oblasti Posázaví…

Zmizelý hrad a bájné vojsko. Co všechno skrývají krásy Blaníku a jeho…

30.07.2018 07:10 Snad každý zná pověst o blanických rytířích, kteří přijedou českým zemím na pomoc, až bude nejhůř.…

Český unikát, který jinde v Evropě nenajdete? Pyšní se jím Zbiroh

22.07.2018 07:55 Byť dnešní zámecký resort nabízí spíše vyšší standard luxusu pro hotelové hosty, ukrývá ve svém…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama