Chorvatsko 1. července vstoupí do EU. Pro Čechy nastane mnoho změn

Praha - Chorvatsko je oblíbenou destinací českých turistů. Přestože se sem každé léto vrací, pokaždé ale musí projít celní kontrolou. To se teď změní a nejen to!

Přidejte svůj názor 4 komentáře

371

Už 1. července se Evropská unie rozroste o dalšího člena - Chorvatsko. Pro Čechy to znamená především jediné. Celní kontroly nahradí pouze hraniční a k moři budete moci vyrazit pouze s občankou. Pokud však budete cestovat s dětmi mladšími 15 let, musí mít svůj vlastní dětský cestovní pas.

Odpadnou celní kontroly a cestování se zrychlí. Pokud nebudete obchodovat s jídlem, tak si s sebou můžete vzít, co chcete. Zboží však nesmí přesáhnout částku 300 eur (7798 Kč) pokud jedete autem, letecky a lodí až 430 eur (11 106 Kč).

Dobrá zpráva také je, že ceny potravin by se neměly zdražit. "Ceny potravin zůstanou v podstatě stejné. Dnes když je Chorvatsko plné super a hypermarketů, ceny jsou na stejné úrovni jako u nás. Je jasné, že ty jejich speciality jsou vždycky dražší. Je zajímavé, že víno bude v obchodech levnější, protože se musí přizpůsobit cenové relaci Evropské unie," řekl pro Český rozhlas Jaroslav Medek z cestovní kanceláře Mediterán Travel.

Cestování se zrychlí nejen kvůli zrušení celních kontrol, ale také díky novému leteckému spoji Praha - Dubrovník. Tato část Chorvatka byla od roku 2009 vzdušnou cestou přímo z Česka nepřístupná, protože zkrachovala společnost Sky Europe. Nyní lety obnoví SmartWings, a kromě Splitu se tak Čechům otevře cesta na samotný jih země. Letadla budou z Prahy odlétat jednou týdně od půlky června do konce prázdnin.

Pokud máte náhodou v Chorvatsku loď, dávejte dobrý pozor. Od 1. července musíte zaplatit DPH a clo, abyste se dostali do Chorvatských vod. Pokud zde už kotvíte, tyto formality musíte vyřešit do konce května.

Témata: Chorvatsko | EU
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko: Země tisíce a jedné noci

30.06.2017 20:42 Praha - Nejen, že je v současnosti Turecko populární destinací, je to i místo s bohatou historií,…

Itálie není jen cestovatelská destinace, je to životní styl

26.06.2017 21:22 Praha - Země ve tvaru boty je mnohem více, než je než jen přímořské letovisko. Je to místo, které…

Malta: Evropská nádhera s arabským nádechem

24.06.2017 15:51 Praha - Malta, země mnoha tváří. Destinace, které vás bez pochyby okouzlí. Navíc je cenově velmi…

Ráj na zemi? Nový Zéland jak ho neznáte

22.06.2017 13:12 Praha - Nový Zéland patří dle statistik mezi deset nejkrásnějších zemí světa. Už jen proto ho stojí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama