Nejčistší zemí světa je Švýcarsko

Praha - Nejčistší zemí světa je Švýcarsko, Česká republika obsadila až 68 pozici. Podle pondělních informací Tomia Okamury, mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), to vyplývá z průzkumů amerických univerzit Yale a Columbia.

Přidejte svůj názor

„Hodnocení takzvaného indexu EPI je rozděleno do 25 oblastí související s ochranou životního prostředí - od kvality ovzduší a vody přes rozmanitost rostlinných a živočišných druhů až po používání pesticidů,“ vysvětlil Okamura princip, na kterém je žebříček nejčistších zemí vypracován.

Index EPI hodnotí čistotu 140 zemí celého světa. Velice zajímavé podle Okamury je, že zatímco Česká republika obsadila 68. pozici, Slovensko se umístilo na 17. místě.

V západní Evropě zvítězilo stejně jako v celkovém pořadí Švýcarsko. „V osmi ekologických ukazatelích, včetně čištění odpadních vod, kvality vody, zdraví lesů a používání pesticidů získalo Švýcarsko perfektní stoprocentní skóre. Není proto divu, že švýcarský občan se průměrně dožívá 81 let,“ prohlásil Okamura. Podle něj Švýcarsko zaostává pouze v oblasti zemědělství, protože je posazeno v hornaté krajině. A zemědělci pěstují totiž své plodiny na každém svahu a každém prázdném místě.

Druhé místo v žebříčku nejčistších zemí obsadilo Norsko, třetí pak Švédsko a Finsko skončilo čtvrté. Na pátém místě se umístila Kostarika, na šestém Rakousko, Nový Zéland obsadil místo sedmé, Lotyšsko osmé. Devátá skončila Kolumbie a žebříček nejlepší desítky uzavírá Francie.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama