Turecko: Země tisíce a jedné noci

Praha - Nejen, že je v současnosti Turecko populární destinací, je to i místo s bohatou historií, skvělým jídlem a nádechem orientu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační fotografie

Když se řekne Turecko, mnohým z nás se vybaví ony nepopulární mýdlové opery, turistické město Alanya a Modrá mešita. Turecko ale nabízí mnohem víc. Orient křížící se s modernou, jídlo patří mezi nejlepší na celém světě, pohostinní lidé vám při šálku horkého čaje budou vyprávět o svém životě a historii země na kterou jsou tak pyšní.

Turecko by se dalo nazvat jako "poevropštělý" orient. Je tomu tak proto, protože v jedné ulici procházíte kolem moderních budov a podnikatelů v oblecích, hned za rohem na zemi klečí hospodyňka v barevných šalvárech (širokých kalhotách) a čistí koberec, opodál sedí stařík v kavárně, kam si zašel na vodní dýmku. Turecko a jeho vstřícná atmosféra vás prostě dostanou.

Jako příjemný bonus je zdejší lidská nátura. Obyvatelé Turecka jsou milí a všude vás čeká něco, co jste ještě nezažili. Můžete chodit po horách, prohlížet si památky nebo plavat v moři, zkrátka cokoliv se vám zamane.

Jak se do Turecka dostat?

Cesta do Turecka je poměrně rychlá, letecky něco málo přes dvě hodiny. Například v Istanbulu jsou hned dvě letiště (na asijské a evropské straně), z Prahy se tam dostanete již od 1000 Kč jedním směrem. Lákavé, že?

Mezi jednotlivými městy můžete létat za částky pohybující se v řádu stokorun. Samozřejmě jezdí i autobusy, ale Turecko je obrovská země, takže se to časově rozhodně nevyplatí. A navíc vás to vyjde finačně dost obdobně.

Toužíte-li po troše dobrodružství, můžete jet trasu Česká republika – Istanbul i autobusem. Vede přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Bulharsko a trvá zhruba 36 hodin včetně přestupu v Sofii, kde vyměníte autobus za turecký, který vás doveze na obrovské autobusové nádraží Bayrampasa. V tomto případě vychází cena na zhruba 1500 korun. Záleží tedy, zda jste dobrodruzi, nebo máte rádi své pohodlí a klid.

Pokud pojedete na vlastní pěst, tedy autem, cesta potrvá zhruba 36 hodin včetně přestávek. Silnice jsou ve všech státech, přes které pojedete, kvalitní, pravděpodobně se zdržíte na bulharských a tureckých hranicích, kde jsou celníci velmi pečliví.

Který termín pro návštěvu zvolit?

Počasí v Istanbulu není stejné jako například na jihu Turecka a proto tedy záleží na cílové destinaci.V letních měsících je v Istanbulu opravdu horko. Teploměry ukazují více jak 40 °C a věřte. Zvolte spíše jaro, duben či květen. Ač se spousta lidí diví, i v Turecku padá sníh, především na východě země, kde teploty sahají dokonce hluboko pod bod mrazu.

Země je to ale překrásná a tak neváhejte ani minutu a až budete plánovat dovolenou, vyberte si Turecko! Je zde tolik krás, které stojí za to vidět.

A co v Turecku ochutnat?

Turecká kuchyně výrazně ovlivnila i kuchyně okolních zemí, především kuchyně balkánských národů. A tak například typický turecký pokrm, grilované či pečené kuličky z mletého masa nazývané v Turecku kőfte najdete na Balkáně na každém rohu. V Albánii se jmenují qoftë, v Bulharsku (a vlastně i v Čechách) čufty, v Jugoslávii si přidali slovanskou koncovku a máme čevapčiči.

Dále se nabízí klasická turecká káva vařená v džezvě. S nápojem, kterému jsme u nás doma zvyklí říkat turecká káva, nemá ovšem mnoho společného. Naše turecká káva se pije snad jen u nás, na Slovensku a v Polsku. 

Ovšem základním pokrmem turecké kuchyně je pečené či grilované maso čili kebab, který se nazývá dőner kebab (otáčený) nebo jen krátce dőner. Dőner může být z ovce (et dőner) nebo z kuřat (tavuk dőner). Může být podáván jako samostatné hlavní jídlo, plněn do arabského chleba (pita dőner) nebo do rozpůleného jihoevropského chleba/veky yaprak/rozpůlený dőner).

Přestože je Turecko přímořský stát, mořské ryby a plody moře nejsou pro domorodce moc populární. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie není jen cestovatelská destinace, je to životní styl

26.06.2017 21:22 Praha - Země ve tvaru boty je mnohem více, než je než jen přímořské letovisko. Je to místo, které…

Malta: Evropská nádhera s arabským nádechem

24.06.2017 15:51 Praha - Malta, země mnoha tváří. Destinace, které vás bez pochyby okouzlí. Navíc je cenově velmi…

Ráj na zemi? Nový Zéland jak ho neznáte

22.06.2017 13:12 Praha - Nový Zéland patří dle statistik mezi deset nejkrásnějších zemí světa. Už jen proto ho stojí…

Na dovolenou do Albánie? Ano!

15.06.2017 18:32 Praha - Říkáte si, proč zrovna Albánie? My říkáme, proč ne! Je to země, která se v současnosti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama