Ráj na zemi? Nový Zéland jak ho neznáte

Praha - Nový Zéland patří dle statistik mezi deset nejkrásnějších zemí světa. Už jen proto ho stojí za to navštívit. A co jste o tomto nebi na zemi možná doposud nevěděli?

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Nový Zéland je pro České občany ideálním cílem. Mnoho cestovatelů a outdoorových milovníků, staví Nový Zéland na přední místa svého dosavadního cestování.

Nový Zéland je ideálním místem pro levné cestování či chození po horách a toulkách po divoké krajině. Je zde dokonalý systém národních parků, spravovaný kanceláří DOC, který vytváří skvělé podmínky pro individuální cestovatele. Dále zde naleznete řadu levných přírodních kempů, tudíž ušetříte peníze za hotel nebo ubytovnu. Takže hurá na cestu!

Nový Zéland je nezávislý stát,ale je členem britského Společenství (The British Commonwealth of Nations). Hlavou státu je tedy královna Elizabeth II., kterou zastupuje guvernér. Takže když to vezmete kolem a kolem, pořád se můžete cítit jednou nohou v Evropě.

Letenky

Když se rozhodnete pro cestu na toto dechberoucí místo, určitě je nutné začít apriori se sháněním letenek. Je důležité počítat s tím, že to bude pravděpodobně nejvyšší položka v rozpočtu. Nový Zéland je od České republiky značně vzdálen, tudíž se to odrazí i na ceně. Pátrejte a určitě vyčkávejte, máte - li čas, nekupujte hned první letenku, která na vás "vykoukne" z vyhledávače.

Na co před cestou nezapomenout?

Před samotnou cestou byste si měli vyřídit hned několik věcí. Nejdůležitější  bude pravděpodobně výběr cestovního pojištění. Nový Zéland leží na jižní polokouli a je to jedna z nejvzdálenějších cestovatelských destinací. A o to víc dbejte na opravdu dobré cestovní pojištění. Nikdy nevíte, co se může stát!

Například při návštěvě lékaře, musíte volat asistenční linku - což je jedna z podmínek, následného plnění pojišťovnou. V případě že nezavoláte, může pojišťovna odmítnout hrazení výloh - kde vám sdělí postup. Po návštěvě lékaře na Novém Zélandu si nechte vystavit potvrzení a účet. Ten potom budete muset předložit na pobočce po návratu do České republiky. Nezapomeňte že částku za ošetření musíte v plné výši uhradit sami, tudíž mějte s sebou dostatečnou finanční rezervu právě pro tyto případy.

Dále je nutná výměna peněz za novozélandské dolary, což je právě měna tohoto státu. Před cestou byste si tedy měli vyměnit veškerou hotovost. V případě, že byste novozélandské dolary nesehnali, využijte nějaké jiné světové měny, jako je americký dolar, nebo euro. Pokud nechcete z důvodu bezpečnosti vozit onu hotovost, můžete si po založení účtu na Novém Zélandu převést peníze online. Využít se dá také výběr z bankomatu, ale banky si účtují poplatky za převod. Kromě toho také musíte počítat s limitem pro výběr z bankomatu. Kromě zmíněných možností můžete využít i cestovní šeky.

Zajímavosti Nového Zélandu

1. Žije zde 10krát více ovcí než lidí.

2. Nový Zéland byl poslední obyvatelný kontinent, který byl osídlen

3. Wellington je nejjižněji položeným hlavním městem na světě.

4. Naleznete zde celých 18 200 km pobřeží. Z toho je 80 procent vystaveno otevřenému moři, což ze Zélandu činí surfařský ráj.

5. Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu je nejdelším názvem místa na světě a je to jeden kopec v Hawkes Bay.

6. Žádná část země neleží dále než 128 km od moře.

7. Nový Zéland je nejméně zkorumpovaný národ na zemi, společně s Dánskem (podle Corruptions Perception Index).

8. Jezero Blue Lake, v národním parku Nelson Lakes, má nejčistší vodu na světě.

9. Nový Zéland je domovem nejmenšího druhu delfínů – plískavice novozélandské (Hector´s doplhin).

10. Nevyskytují se tu vůbec žádní hadi!

11. Země má tři oficiální jazyky: angličtinu, maorštinu a novozélandskou znakovou řeč.

12. Nový Zéland je zemí, kde svítá slunce a začíná den jako první na světě.

13. Žije zde více druhů tučňáků než v jakékoliv jiné zemi.

14. První muž, co zdolal Mt. Everest – Sir Edmund Hillary, byl novozélanďan. Dnes ho najdete na 5 dolarové bankovce.

15. V roce 1893 se stal první zemí, kde ženy získaly volební právo.

16. Nový Zéland je vulkanicky a tektonicky velmi činnou oblastí. Spousta sopek je stále aktivních a zemětřesení tu také nejsou žádnou výjimkou. 

17. Každá třetí domácnost v Aucklandu vlastní loď.

18. Na Novém Zélandu se jezdí stejně jako v Anglii a Austrálii vlevo.

19. Na Novém Zélandu není žádná jaderná elektrárna.

Tak co říkáte? Je Nový Zéland místo, které stojí za to navštívit? Lákají vás hory, moře a divoká příroda? Chcete se naučit surfovat? Pak začněte pátrat po nejvýhodnější letence a hurá za dobrodružstvím.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko: Země tisíce a jedné noci

30.06.2017 20:42 Praha - Nejen, že je v současnosti Turecko populární destinací, je to i místo s bohatou historií,…

Itálie není jen cestovatelská destinace, je to životní styl

26.06.2017 21:22 Praha - Země ve tvaru boty je mnohem více, než je než jen přímořské letovisko. Je to místo, které…

Malta: Evropská nádhera s arabským nádechem

24.06.2017 15:51 Praha - Malta, země mnoha tváří. Destinace, které vás bez pochyby okouzlí. Navíc je cenově velmi…

Na dovolenou do Albánie? Ano!

15.06.2017 18:32 Praha - Říkáte si, proč zrovna Albánie? My říkáme, proč ne! Je to země, která se v současnosti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama