Na dovolenou do Albánie? Ano!

Praha - Říkáte si, proč zrovna Albánie? My říkáme, proč ne! Je to země, která se v současnosti znovuobjevuje turisty a je opravdu o co stát. Země nabízí od všeho trochu - moře, hory, divokou přírodu.

Přidejte svůj názor

Moře, ilustrační foto

Plánujete dovolenou, ale destinace vám vrtá hlavou? Zkuste místo klasiky ve formě Egypta či Řecka zvolit něco nového, Albánii. Právě tato země, která se v 90. letech minulého století potýkala s velkou finanční krizí a z toho plynoucími občanskými nepokoji, je nyní na svém vzestupu. Dnes je plně integrovanou zemí Evropy, snažící se o vstup do EU. Infrastruktura i zázemí hotelů jsou na srovnatelné úrovni s kteroukoliv evropskou zemí. Země, kde neplatí vízum ani vstupní poplatky, ale pouze váš platný cestovní pas. Je také příjemné, že zde platí stejné časové pásmo jako v České republice.

Zemi omývá Jaderské i Jónské moře. Sousedí s Makedonií, Černou Horou, Kosovem a Řeckem. Na severu, východě i jihu země najdete divoké a rozeklané pohoří. Podnebí je zde suché s malým výskytem srážek a teploty v létě dosahují až 40 stupňů Celsia. Na dovolenou jako dělané, co říkáte?

Bojíte se bezpečnosti?

Nemusíte mít obavy. Je zde naprosto bezpečně jako v Čechách, ba naopak,  spíše ještě více. Nic se vám neztratí, nikdo neobtěžuje. Albánci jsou klidní, spokojení a nezaznamenáte žádné spory. Jako příklad je možné uvést to, že majitelé marketů nacházejí ráno své zboží na stáncích, kde ho přes noc zanechali, jen zakryté plachtou. To mluví samo za sebe, co myslíte?

Co v Albánii navštívit?

Saranda

Jedná se o krásné přístavní město, situované naproti řeckému ostrovu Korfu. Máte tak Řecko vlastně na dohled, co by kamenem dohodil. Cesta trajektem trvá kolem 30 minut.Můžete si tedy udělat moc fajn výlet a v jedné dovolené navštívíte dvě krásné země. Saranda má překrásnou polohu v zálivu ve tvaru koňské podkovy. Ten je lemován svahy posetými bílými domky.

Butrint

Archeologické naleziště nacházející se jižně od Butrintského jezera a 18 km od Sarandy, patří na seznam kulturního dědictví UNESCO. Město bylo známé již v 7. století př. n. l.

Gjirokastra

Město vzniklo ve 13. století kolem hradu tyčícího se na vrcholu kopce. V současnosti je toto místo centrem centrální a jižní Albánie. Významné stavby proto pocházejí až z 19. a 20. století. Od roku 2005 je město také na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Modré oko

Syri i Kaltër - to je podzemní pramen, který vyvěrá v jezírku kruhového tvaru. Ve středu je jezírko sytě modré a u okrajů ostře modravé - připomíná oko. Skály, z nichž pramen vyvěrá, se nacházejí až 45 metrů pod povrchem jezírka, které nebylo nikdy zcela prozkoumáno.

Pláže

Pláže jsou v Albánii písečné. Nepleťte si to s kameny v Chorvatsku. Zde je to čirý opak. Rozhodně stojí za to, si vypůjčit na pár dní auto a projet okolí Sarandy směrem na sever. Poznáte krásné písečné pláže, které jsou mnohdy turisty nedotčené. Celý den vás nikdo nevyruší, můžete si užívat moře, pláže a slunce.

Suvenýry

Jak to tak obvykle bývá, z každé dovolené si chcete přivézt alespoň něco malého na památku. Můžete si zakoupit sošky národního hrdiny protitureckého odboje Skanderbega či Matky Terezy, koňak Skanderbeg nebo pálenku Raki. 

Něco dobrého na zub

Albánská kuchyně nezapře vliv turecké a řecké kuchyně. Určitě ochutnejte místní speciality, jako jsou: Qoftë - masové knedlíčky, Conlek - dušené maso s cibulí, Fërgës - hustá omáčka s dušeným masem, Rosto me salcë kosi - rostbeaf s kysanou smetanou, Tave kosi - skopové v jogurtu. Celkově je albánská kuchyně v porovnání s ostatními balkánskými kuchyněmi zdravější a jednodušší. Často se zde setkáte s vynikajícím skopovým masem, připravovaným na všechny možné způsoby.Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko: Země tisíce a jedné noci

30.06.2017 20:42 Praha - Nejen, že je v současnosti Turecko populární destinací, je to i místo s bohatou historií,…

Itálie není jen cestovatelská destinace, je to životní styl

26.06.2017 21:22 Praha - Země ve tvaru boty je mnohem více, než je než jen přímořské letovisko. Je to místo, které…

Malta: Evropská nádhera s arabským nádechem

24.06.2017 15:51 Praha - Malta, země mnoha tváří. Destinace, které vás bez pochyby okouzlí. Navíc je cenově velmi…

Ráj na zemi? Nový Zéland jak ho neznáte

22.06.2017 13:12 Praha - Nový Zéland patří dle statistik mezi deset nejkrásnějších zemí světa. Už jen proto ho stojí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama