Na dovolenou do Gruzie? Nabízí víc, než si myslíte

Praha - Hornatá země, která nabízí ledovce, hory, jezera i termální prameny, ale i moře. Posovětská Gruzie se pomalu stává velmi příjemným letoviskem pro letní dovolenou. Vyrůstají zde hotely, modernizují se komunikace a infrastruktura.

Přidejte svůj názor

Tbilisi, Gruzie

Začněme tím, pro mnohé z nás, nejpříjemnějším a to je moře. Černomořské pobřeží patří v severní část separované Abcházii a na jihu méně separované Adžárii. Do Abcházie s dříve vyhlášenými letovisky Suchumi a Picundou je cesta složitá. Musíte si totiž obstarat mnohá povolení a pravděpodobně vás bude pronásledovat pocit nejistoty kvůli poměrně divokému prostředí. Naopak Adžárie má (na rozdíl od Abcházie) legální autonomitu a je součástí Gruzie.

Její metropole Batumi a okolí je zaměřeno právě na návštěvníky toužící po vyhřátých pláží. Skvělou zprávou je, že k hotelům ze sovětské éry přibývají nové, moderní jako je Sheraton či Radisson. Jinak je populární ubytování v soukromí ve stylu „Zimmer Frei“, kdy za relativně levné peníze dostanete často k ubytování i jídlo. Vzhledem k příjemnému podnebí se dá spát i ve stanu. Pokud patříte mezi dobrodruhy, škoda této možnosti nevyužít.

Gruzie má ale mnohem více lákadel než jen moře. Ve vnitrozemí počínaje Kavkazem, přírodními parky, kláštery a pevnostmi až po unikátní starobylé skalní město Upilistsikhe.

Pláže začínají už pět kilometrů za tureckými hranicemi a prakticky nekončí. Pro větší soukromí se dají najít místa mimo letoviska. Doprava je jednoduchá a levná. Podél pobřeží vede železniční trať i silnice, kudy projíždějí pravidelně minibusy zvané maršrutky.

Posledním místem, kde se v současné Gruzii můžete osvěžit u moře, je vesnička Anaklia na abchazské hranici, kterou střeží ruské mírové sbory.

Země je svou rozlohou poměrně malá, což má vliv i na klima, které je vskutku různorodé. Část země má subtropické podnebí s horkými léty a mírnými zimami, menší část téměř kontinentální podnebí. Ve vysokých nadmořských výškách Velkého Kavkazu na severu a Malého Kavkazu na jihu země je horské (alpínské) klima. Nejteplejší je západní Kolchidská nížina přiléhající k Černému moři, od nějž proudí do Gruzie vlhký vzduch, na východě od Kaspického moře naopak suchý vzduch, takže množství srážek klesá od západu k východu. Můžete si tedy vybrat.

Před vjezdem do země se doporučuje mít i některá očkování, mezi které patří břišní tyfus (14 dní před odjezdem), hepatitida A (7 dní před odjezdem). Toto nepodceňte a hlavně nezapomeňte.

A co ještě v Gruzii navštívit?

  • metropole Tbilisi
  • historické památky v Khuathaisi a Mcchetha
  • přímořské lázně Batumi
  • Stalinovo rodné město Gori
  • skalní klášter Vardzia
  • výstup na Kazbeg

Zkuste zapomenout na rutinní destinace a zažijte dovolenou s minimem turistů a poznejte  nepoznané. Cestovatelský duch nalezne v Gruzii vše. Dobrým jídlem počínaje, přes termální prameny a mořem konče.

 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spojené arabské emiráty: To není jen luxus pro bohaté!

15.08.2017 20:04 Praha - Většina z nás si pod pojmem Spojené arabské emiráty představí především Dubaj, metropoli…

Sydney: Dechberoucí krása velkoměsta a dokonalé přírody

14.08.2017 20:28 Praha - Sydney, to je největší a nejlidnatější australské město, lákající turisty nejen dokonalým…

Seychely: Krása, která se nikdy nestane kýčem

14.08.2017 19:07 Aktualizováno Praha - Smaragdová laguna lemovaná bílou písečnou pláží. Palmy naklánějící se nad průzračnou vodu.…

Lidé bojují s přírodou: Město na půl roku zahalil stín. Světlo do něj…

14.08.2017 11:49 Aktualizováno Oslo - Rjukan je město v Norsku, administrativní centrum obce Tinn, ležící v kraji Telemark V…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama