Znáte ruské hrady? Kreml není pouze v Moskvě

Když se řekne hrad a Rusko, většina si představí pouze slavný Moskevský kreml, kterému se často říká prostě jenom Kreml. Toto slovo však obecně označuje ruské městské pevnosti, které často ohromí překrásnou architekturou. Slyšeli jste o některém z těchto ruských hradů?

Přidejte svůj názor

Moskevský kreml není jediný svého druhu (Pavel Kazachkov)

Hrad svatého Michala

img-responsive

Hrad svatého Michaela | foto: Wikimedia Commons

Tento hrad byl postaven v průběhu 18. století a je známý taky pod názvy Mikhailovský hrad či Strojírenský hrad (v originále инженерный замок). Jako sídlo jej využíval car Pavel I. Ruský. Z architektonického hlediska je zajímavý především tím, že každá z jeho stran je unikátní a liší se od těch ostatních. Jeho stavitelé byli ovlivněni francouzským klasicismem, italskou renesancí a gotikou.

Pevnost Ivangorod

img-responsive

Pevnost Ivangorod | foto: Wikimedia Commons

Ivangorod je jeden z mála středověkých hradů v Rusku a vznikl v pozdní části 15. století. Největší kouzlo této stavby spočívá v nádherné scenérii, za kterou vděčí především řece Narvě. Účelem této pevnosti byla ochrana přístupu k moři.

Gdovský kreml

img-responsive

Gdovský kreml | foto: Wikimedia Commons

Tento hrad je už bohužel zříceninou. Stojí poblíž města Gdov, hned vedle řeky Gdovka. Pevnost byla postavena již ve 14. století, původně ze dřeva a hlíny. Na počátku 18. století pak prošla přestavbou. V průběhu svého života čelila mnoha útokům a obléhání.

Pevnost Izborsk

img-responsive

Pevnost Izborsk | foto: Wikimedia Commons

Izborsk je jedna z vůbec nejstarších pevností v západním Rusku. Podle většiny odhadů existuje již od 6. století. Později však byla zničena Řádem mečových bratří (Fratres militiae Christi) a nejstarší budova, která zde v současnosti stojí, pochází z roku 1330. Touto budovou je tzv Cibulová věž.

Hrad Koporje/Koporský kreml

img-responsive

Hrad Koporje/Koporský kreml | foto: Flickr

Pevnost postavená původně ze dřeva ve 13. století byla zničena pouhý rok po svém dokončen. Na druhý pokus vznikl kamenný hrad, který stojí dodnes a je jednou z nejobdivuhodnějších středověkých zřícenin v Rusku.

Kolomenský kreml

img-responsive

Kolomenský kreml | foto: Wikimedia Commons

Tento kreml je obrovský. Byl vztyčen v 16. století a obsahuje širokou paletu různých budov a to včetně věží, kostelů a klášterů. Původně měl 17 věží a dochovalo se jich k dnešnímu dni 7, za což si ale můžou sami Rusové.

Na přelomu 18. a 19. století ho začali místní obyvatelé rozebírat na materiál, podobně jako se to stalo jiným hradům v Rusku i u nás. Kompletní destrukci zabránila až autorita cara Mikuláše I., který destrukci pevnosti zakázal.

Moskevský kreml

img-responsive

Moskevský kreml | foto: Wikimedia Commons

Nejslavnější ze všech a bývá často znám pouze jako Kreml. Všichni vědí, kterým směrem obrátit hlavu, když se toto jméno vysloví. Stalo se také synonymem pro ruskou hlavu státu, která si jej zvolila za své sídlo. Obsahuje pět paláců, čtyři katedrál a zdi s věžemi, které obíhají celý areál

.Je to největší stále aktivní pevnost v Evropě. Až do konce 19. století byl Kreml natřený na bílo, aby se lépe zachovaly cihly, ze kterých je postaven. 

Kazaňský kreml

img-responsive

Kazaňský kreml | foto: Wikimedia Commons

Jak sám název napovídá, tato překrásná stavba z bílého pískovce se nachází v Kazani. Od roku 2000 patří do seznamu světových dědictví UNESCO. Obsahuje mnoho starých budov, z nichž některé vznikly už v 16. století.

Suzdalský kreml

img-responsive

Suzdalský kreml | foto: Wikimedia Commons

Tento budova je poblíž ruského města Suzdal a považuje se za jeho nejstarší součásti, byla postavena už v 10. století. Od roku 1992 také patří do světového dědictví UNESCO. Původní účel pevnosti v průběhu času stavba opustila a stala se především náboženským centrem obce.

Klášter Nilov

img-responsive

Klášter Nilov | foto: Wikimedia Commons

Poslední z našeho seznamu je klášter Nilov, který byl založen v roce 1594 na ostrově Stolobny. Místu dominuje překrásná architektura ve stylu neoklasicismu. Většina budov pochází z 18. a 19. století, ale základy těch nejstarších byly položeny už v 17. století. Tento klášter byl jeden z nejbohatších a největších klášterů v celé ruské říši. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Amsterdamu se podpora turismu vymstila: Hluk, zvratky, místní si připadají…

13.11.2017 09:08 Amsterdam - Před deseti lety napumpoval Amsterodam peníze do turistiky. Nyní se trend obrací a…

Aerolinky Emirates představily novou první třídu. Budete jako v luxusním…

13.11.2017 07:26 Dubaj - Dubajské aerolinky Emirates představily nové oddělení pro cestující první třídy, inspirují…

Pověstný chléb ze Sardinie se konečně dostal do slovníku

11.11.2017 16:30 Cagliari (Itálie) - Pověstný sardský chléb carasau si konečně vydobyl místo v uznávaném slovníku…

Nejšílenější jména? 5 míst na Zemi, která nebudete umět správně vyslovit

10.11.2017 11:00 Paříž, Benátky, Barcelona – tři z měst, do kterých se každoročně vydá mnoho turistů. Někteří sem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama