Nejatraktivnější města světa? V novém žebříčku došlo ke změnám

Tokio - Zpráva nadace Mori Memorial Foundation vyhodnotila nejatraktivnější města světa. Tokio se přesunulo mezi nejlepší tři v žebříčku. Londýn a New York zůstávají na prvních dvou místech, Paříž spadla na čtvrtou příčku. O Praze se zpráva nezmiňuje.

Přidejte svůj názor

Nejatraktivnější města světa? V novém žebříčku došlo ke změnám - anotační foto

Nadace Mori Memorial Foundation a její Institut pro urbanistické strategie (Mori Memorial Foundation's Institute for Urban Strategies), výzkumný ústav založený firmou Mori Building, dnes zveřejnila svou zprávu Global Power City Index (GPCI) 2016. Zpráva, která posuzuje a hodnotí 42 hlavních měst podle jejich „magnetismu" nebo jejich celkové schopnosti přitáhnout a zaujmout kreativní jedince a podniky z celého světa, byla poprvé publikována v roce 2008.

Ze zprávy vyplynulo, že Tokio se dostalo vůbec poprvé na třetí místo žebříčku, přičemž v minulých osmi letech pokaždé zaujímalo čtvrtou pozici. Lepšího skóre se mu podařilo získat díky pozitivnímu hodnocení v kategoriích kulturní interakce, vhodnosti pro život a dostupnosti. Londýn si udržel svou vedoucí pozici již popáté za sebou, přestože jeho celkové skóre slabě pokleslo. U New Yorku nedošlo k žádné významnější změně a udržel si svou druhou pozici také již popáté za sebou. Paříž klesla ze třetího na čtvrté místo, zejména kvůli značnému poklesu v oblasti kulturní interakce a výzkumu a vývoje. Je pravděpodobné, že na hodnocení měly vliv rovněž teroristické útoky loni v listopadu.

Nejdůležitější body zprávy

Tokio předstihlo Paříž a přesunulo se na třetí místo. Nárůst byl způsoben celou řadou faktorů, jako například snížením míry zdanění firem v Japonsku, růstu počtu návštěvníků města ze zahraničí a většímu počtu přímých leteckých spojení ze zámořských destinací. Oslabení japonské měny mělo negativní dopad na hrubý domácí produkt (HDP) v Tokiu vyjádřený v amerických dolarech, přesto ho má nejvyšší ze všech 42 měst z žebříčku. Hodnocení v kategorii vhodnost pro život velmi vzrostlo díky snížení nákladů na bydlení a životních nákladů obecně (oba parametry v amerických dolarech).

Londýn zaznamenal sestupný trend v oblasti HDP, růstu HDP a ekonomické výkonnosti obecně, a celkové hodnocení města slabě pokleslo. Přesto si město udrželo silnou pozici v oblasti kulturní interakce, kde došlo k nárůstu počtu návštěvníků a studentů ze zahraničí a hlavní město Spojeného království si tak i přesto udrželo svou celkově vedoucí pozici.

V Severní Americe nedošlo k žádným významným změnám u New Yorku, který si udržel celkově druhé místo a nadále měl vysoké hodnocení v kategoriích ekonomika, výzkum a vývoj a kulturní interakce. Los Angeles se přesunula ze 14. na 13. místo. Město si udrželo vysoké skóre v kategoriích výzkum a vývoj a kulturní interakce. Města San Francisco, Chicago, Boston a Washington D.C. se umístila na 24., 25., 27. a 29. místě v uvedeném pořadí.

V Evropě zaznamenala Paříž pokles v kategorii kulturní interakce v důsledku menšího počtu návštěvníků ze zahraničí, menšímu počtu zahraničních studentů a trvale žijících cizinců. Po teroristických útocích loni v listopadu vznikly velké obavy o bezpečnost a počet návštěvníků poklesl, což je pravděpodobně hlavní příčinou poklesu Paříže ze třetího na čtvrté místo. V celkovém hodnocení vytlačil Berlín z 8. na 9. místo Amsterdam, zatímco Vídeň a Frankfurt si udržely své 10. a 11. místo.

V asijsko-tichomořské oblasti si Singapur udržel celkově svou pátou pozici i přes propad v celkovém hodnocení a známky pozastavení růstu ekonomiky, jakými byly například pomalý růst HDP a pokles celkové zaměstnanosti. Šanghaj se v celkovém hodnocení vyšplhala ze 17. na 12. místo, zlepšila skóre ve všech kategoriích. Sydney spadla o dvě místa na 14. pozici. Soul a Hongkong si udržely své šesté a sedmé místo, zatímco Peking se dostal o jedno místo výš na 17. pozici. Města Kuala Lumpur, Taipei, a Bangkok zaujala 32., 33. a 34. místo v uvedeném pořadí.

"Pozitivní výsledky Tokia byly ovlivněny několika reformami realizovanými v rámci politiky Národní strategické ekonomické zóny (National Strategic Economic Zone), stejně jako různými mikroekonomickými faktory a Abenomikou," řekl Heizo Takenaka, předseda představenstva Ústavu pro urbanistické strategie Nadace Mori Memorial Foundation. " Aby si Tokio udrželo svou třetí pozici a mohlo usilovat o ještě lepší v přípravě na olympijské a paralympijské hry v roce 2020, bude nezbytná další deregulace. "

Dr. Hiroo Ichikawa, výkonný ředitel Nadace Mori Memorial Foundation, řekl : „Londýn si nadále udržuje svou přední pozici, avšak není jasné, jak rozhodnutí opustit Evropskou unii ovlivní jeho pozici do budoucna."

Témata: města | Japonsko | protext
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Nejatraktivnější města světa? V novém žebříčku došlo ke změnám

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Dovolená v Chorvatsku? Letos si Češi připlatí, hoteliéři šroubují ceny - anotační foto

Dovolená v Chorvatsku? Letos si Češi připlatí, hoteliéři šroubují ceny

20.03.2017 11:56 Praha/Záhřeb - Loni do Chorvatska přijelo 731 tisíc Čechů a počet přenocování dosáhl 5,13 milionu.…

Déšť udělal v některých skiareálech tečku za sezonou. Kde si ještě zalyžujete? - anotační foto

Déšť udělal v některých skiareálech tečku za sezonou. Kde si ještě…

19.03.2017 17:59 Praha - Zatímco některé skiareály už omezily provoz nebo ohlásily konec sezony, ve výše položených…

Češi mají opět zájem o Egypt a Tunisko. Na kolik vás přijde dovolená? - anotační foto

Češi mají opět zájem o Egypt a Tunisko. Na kolik vás přijde dovolená?

19.03.2017 13:15 Praha - Strach z teroristických útoků mezi Čechy polevuje. Zatímco loni se dovolené v Egyptě…

Dovolená skokově podraží? K poplašným zprávám není důvod, uklidňuje ministerstvo - anotační foto

Dovolená skokově podraží? K poplašným zprávám není důvod, uklidňuje…

15.03.2017 12:20 Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) oponuje Asociaci cestovních kanceláří. Skokové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama