Reportáž z tajemné Dubaje: Kde se Západ (ne)střetává s islámem

Pulzující metropole Dubaj, která se stala symbolem luxusu a bohatství. Ať už je váš názor na Spojené arabské emiráty jakýkoliv, každého musí ohromit.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Bujr Al Arab

Od 1.května si můžete vychnutat let od Spojených arabských emirátů s veškerým pohodlím, které nabízí paluba Airbusu a380 letecké společnosti Emirates z Prahy. Ve vzduchu budete zhruba šest hodin. 

Na mapce trasy letu se zdají města jako Bagdád či Aleppo najednou tak blízko... Obavy? Nijak velké, možná větší je zvědavost. Zanedlouho  se však ocitáme nad Perským zálivem, kde s úžasem sleduji jednu obří loď vedle druhé. Neuvěřitelná podívaná.

Podobné pocity mě jímají i po příletu do Dubaje. Je vidět, že se zde neustále staví. Mešity, nové administrativní budovy, nákupní centra, hotely a v dálce majestátní Budž Chalífa, takové je tamější panorama.

Je to velmi multikurturní město, na první pohled však poznáte, že jste se ocitli na půdě zcela jiné kultury. A to ani nemusíte na dálnici sledovat policisty nahánějící s rozsvíceným majáčkem velblouda nebo být jedinou ženou v autobuse. Arabština se zde mísí s angličtinou a je zajímavé sledovat toto propojení islámského a západního stylu života. V mnohých amerických hotelech najdete ve stolku bibli. Zde anglický překlad koránu... 

Město je opravdu rozlehlé, všude je daleko. Naštěstí jsou zde taxíky všudypřítomné a cena více než přijatelná. První zastávka? Burdž al Arab, luxusní pětihvězdičkový hotel a symbol Dubaje. Na blízké pláži Jumeriah si užíváme sluníčka, zatímo z domova přicházejí zprávy o mrazivém počasí a zamračené obloze. To nás však netrápí a pokračujeme v poznávání města. Navštěvujeme umělý ostrov Jumeriah, slavnou palmu s lususním hotelem Atlantis či obrovským vodním parkem. Nedaleko odtud je také jediná mešita, která je otevřena i pro nemuslimské návštěvníky. 

img-responsive

Spojené arabské emiráty | foto: Jana Šrámková, EuroZprávy.cz

Co nejblíž ke hvězdám

Hlavním turistickým lákadlem je však prohlídka nejvyšší budovy světa, Burdž Chalífy. Vstup k ní vede z nákupního centra Dubaj Mall. Před ním vidíme zaparkované Ferrari a Lamborghini. Co jiného čekat od země, kde tyto má tyto značky ve svém vozovém parku i místní policie? Za oknem mají lísteček s žádostí, aby se lidé vozu nedotýkali. Fotografie jsou však pro turisty téměř samozřejmostí. 

Překvapuje mě, že zde nikde nepotkáváme takové davy lidí, na jaké jsem zvyklá z evropských metropolí. Cesta k výtahu na vrchol Budrž Chalífy trvá asi pět minut, míjíme fotografie a informace o stavbě budovy, pokračujeme potemělými chodbami a doprovází nás hudba.

Jízda výtahem potom trvá minutu a jeho rychlost je 65 km/h. Ocitáme se ve 124. patře této rekordy lámající stavby, 452 m vysoko. Její celková výška je 828 m. Výhled opravdu stojí za to. Dubaj jako na dlani, v dálce téměř všudypřítomná poušť a na druhé straně moře. Paradoxně mi nedělá problém pohled dolů, ale spíše nahoru na další patra budovy.

Pod námi je vidět bazén a dubajská fontána. Lidé nad ní mohou jezdit lanovkou a večer se zde můžete podívat na vodní, hudební a světelné představení. Dubaj má své kouzlo a nabízí toho opravdu mnoho od zábavních vodních parků přes starou čtvrt s osobitým charakterem, přístav a tržnici po obchodní centrum se sjezdovkou uvnitř. Pokud chcete na vlastní oči vidět kontrast mezi moderní a historickou částí města, můžete využít jízdy na starých dřevěných lodičkách s názvem abra.

Stále jsem čekala, kdy přijde střet kultur, kdy nastane první problém, že cestujeme bez doprovodu muže či nějaké velké společenské faux pas, avšak nic se nestalo. Zřejmě jsme měli štěstí a všichni byli velmi milí. Nebo už si na turisty ze západu tak zvykli?

Při pohledu na to, co zde dokázali v podstatě z písku vybudovat, nelze nepociťovat obdiv. Navenek po zásluze ohromí a vlastně je mi líto, že většinou mám spíše pocit jen velkého předvádění se a okázalosti. Takové jsou ale podle mého názoru Emiráty. 

A tak přijímám hru a užívám si toho, co nabízejí. Jízda na vodním skútru, projížďka na velbloudovi, pokoření písečných dun na čtyřkolkách či džípu, ohnivá show, břišní tanečnice nebo hvězdné nebe nad temnou pouští. To je něco, díky čemu mám najednou pocit, že je to kouzelná země.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Luxusní letovisko Cannes předělává pláže, z promenády bude světový unikát

17.02.2018 14:31 Cannes - Promenády La Croisette v Cannes se zmocnily lopatové nakladače, aby vylepšily a rozšířily…

Přibáň vyráží se žlutým cirkusem na další trasu, pojede trabantem z Indie…

11.02.2018 15:34 Praha - Desítky příznivců cestovatele Dana Přibáně, který východoněmecké vozítko svými putováními…

Výlety do Diamantových hor? Soul chce obnovit turistické styky s KLDR, dal…

08.02.2018 11:07 Soul - Jižní Korea je ochotna zahájit diskusi o obnově turistických zájezdů do severokorejského…

Nejabsurdnější stížnosti turistů: Mám menší penis než slon, v moři byly…

04.02.2018 19:34 Aktualizováno Londýn - List The Sun vytvořil seznam nejabsurdnějších stížnosti britských turistů. Lidé si stěžují…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama