Trabantem napříč Tichomořím aneb nejnáročnější cesta Dana Přibáně

REPORTÁŽ - Každý máme svého hrdinu, idol nebo vzor. Většinou jsou to lidé slavní, něčím výjimeční, kteří za sebou něco zanechali. Cesta k tomu, stát se pro někoho inspirací, je trnitá a plná nekonečného úsilí. Jednou z takových osobností je i Dan Přibáň, který se svým "žlutým cirkusem" objel půl světa. Dokázal to, že když se člověk snaží, jde i z obyčejných věcí udělat neobyčejné, o čemž přesvědčil i posluchače na přednášce s názvem Trabantem napříč Tichomořím, která se uskutečnila ve středu 13. ledna v Brně.

Přidejte svůj názor

Trabantem napříč Tichomořím aneb nejnáročnější cesta Dana Přibáně - anotační foto

Nedávno jsme Vás na serveru EuroZprávy.cz informovali o sérii přednášek Dana Přibáně, kterou se svým týmem přichystal na první polovinu roku 2016. My jsme navštívili tu brněnskou, s podtitulem "Furt na cestě- z Austrálie přes Bangkok do Brna", a pokud se ptáte, co od takové přednášky očekávat, je to především úchvatný a téměř tříhodinový výlet až za obzor, jakož i důkaz Přibáňova motta, které říká, že "svět patří těm, co se neposerou!"

Psali jsme:  

Jestli jste někdy měli chuť procestovat svět, ale neměli jste odvahu, tak právě Přibáňovo vyprávění vám jí dá víc než dost. Po té, co si po první minutě zamilujete Danův neotřelý humor a nadsázku, se kterou vás seznámí s posádkou žlutého cirkusu a vysvětlí vám, jak vniklo auto, ve kterém není ani noha a přesto jede, ocitnete se na australském kontinentu.

Sérií fotek vám paradoxně nepředstaví klokany, protože jich "potkali tak mizivé množství, až usoudili, že by se symbolem Austrálie měla stát moucha." Místo toho se před vámi rozprostře rozmanitá a velmi nebezpečná krajina, kde stovky kilometrů neseženete vodu ani benzín. A když už benzín máte, tak s ním ujede zbytek posádky a vy řešíte, jak dostat z nádrže jednoho trabanta do nádrže druhého zbytky paliva bez jakýchkoliv technických vymožeností, rozumějte šroubovák a co nabídne příroda.

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že takto nebezpečnou cestu provází kromě neustálých oprav dopravních prostředků i řada úrazů a pádů. Je ale třeba přiznat, že z některých fotografií řadu diváků doslova zamrazí a na mysl vytane myšlenka, jak něco takového mohli naši cestovatelé přežít. Ostatně, tato myšlenka vás napadne během celé přednášky hned několikrát.

Další záludností, na kterou v rámci vyprávění Přibáň upozornil, bylo počasí. To si na posádce vybralo velkou daň. Představte si, že jedete několik týdnů zemí nikoho, doprovázeni neustálým deštěm. Pravdou je, že nesjízdné cesty nakonec byly jen maličkost oproti tomu, jak dostala zabrat psychika celé posádky. Když k tomu všemu připočtete několikatýdenní zdržení kvůli byrokratickým tahanicím, jako například čekání na kontejnery s auty a následné papírování pro jejich vydání, tak je s podivem, že to všichni ve zdraví zvládli. 

Kromě Austrálie se s Trabantisty za doprovodu Danova vyprávění přeplavíme na Východní Timor, přes něj do malebné Indonésie, až na asijskou pevninu. Dostaneme nahlédnout do kultury místních obyvatel. Pozastavíme se nad tím, jak jsou tito krajané vstřícní a ochotní, ale také mají kouzelnou vlastnost všechno a všechny pozorovat a to i několik hodin. Zatajíme dech nad skvostnými památkami, ale také nevěřícně zakroutíme hlavou nad obrovskými stavbami ve tvaru slepice nebo kapra.

Nutno podotknout že tato jejich cesta byla nejnáročnější ze všech. Trvala půl roku a přitom najeli nejméně kilometrů, ale dokázali posbírat tolik zážitků, na které nikdy nezapomenou. Přednáška tak divákům prozradí nejen to, s jak obrovskou vervou se Přibáňův tým popral se všemi nástrahami cesty, ale také fakt, že vozidla byla před koncem cesty poslána domů a tým hledal jiný způsob, jak cestu dokončit.

Jak to celé dopadlo vám samozřejmě neprozradíme, kdo ale ani nyní nemá chuť si poslechnout celé poutavé Přibáňovo vyprávění, může si počkat na nový film, který v březnu zavítá na plátna kin.

Zdroj: YouTube

Kdy a kde můžeme aktéry vidět?

5.1.2016 ve 20:00 Kino Dlabačov, PRAHA 6
11.1.2016 v 19:30 Kino Visočina, ŽĎÁR NAD SÁZAVOU
13.1.2016 ve 20:00 KD Rubín, BRNO
14.1.2016 v 19:00 Lidový dům, VSETÍN
19.1.2016 ve 20:00 Kina Kosmos, MOST
26.1.2016 v 19:00 Kino Sokol, NYMBURK
28.1.2016 v 19:30 Pivovar Podlesí, PŘÍBRAM
2.2.2016 ve 20:00 Aula VŠB-TU, OSTRAVA
16.2.2016 ve 20:00 DIOD-Divadlo otevřených dveří, JIHLAVA
23.2.2016 v 19:00 Biograf Český Ráj, JIČÍN
10.5.2015 V 19:00 KD Svět Český Brod, ČESKÝ BROD

Kompletní seznam přednášek naleznete jak na facebookovém profilu, tak na stránkách www.colosseumticket.cz, kde je možné si rovnou koupit vstupenky.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Trabantem napříč Tichomořím aneb nejnáročnější cesta Dana Přibáně

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Dovolená v Chorvatsku? Letos si Češi připlatí, hoteliéři šroubují ceny - anotační foto

Dovolená v Chorvatsku? Letos si Češi připlatí, hoteliéři šroubují ceny

20.03.2017 11:56 Praha/Záhřeb - Loni do Chorvatska přijelo 731 tisíc Čechů a počet přenocování dosáhl 5,13 milionu.…

Déšť udělal v některých skiareálech tečku za sezonou. Kde si ještě zalyžujete? - anotační foto

Déšť udělal v některých skiareálech tečku za sezonou. Kde si ještě…

19.03.2017 17:59 Praha - Zatímco některé skiareály už omezily provoz nebo ohlásily konec sezony, ve výše položených…

Češi mají opět zájem o Egypt a Tunisko. Na kolik vás přijde dovolená? - anotační foto

Češi mají opět zájem o Egypt a Tunisko. Na kolik vás přijde dovolená?

19.03.2017 13:15 Praha - Strach z teroristických útoků mezi Čechy polevuje. Zatímco loni se dovolené v Egyptě…

Dovolená skokově podraží? K poplašným zprávám není důvod, uklidňuje ministerstvo - anotační foto

Dovolená skokově podraží? K poplašným zprávám není důvod, uklidňuje…

15.03.2017 12:20 Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) oponuje Asociaci cestovních kanceláří. Skokové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama