Nejnavštěvovanější památky na Vysočině většinou zdražují vstupné

Jihlava - S mírným zdražením vstupného musejí od nové sezony počítat návštěvníci nejznámějších hradů a zámků na Vysočině. Informovali o tom jejich správcové.

Přidejte svůj názor

Nejnavštěvovanější památky na Vysočině většinou zdražují vstupné - anotační foto

O desetikorunu zdraží nejnavštěvovanější historická památka Vysočiny - zámek v Telči figurující na seznamu památek UNESCO, kterou ročně navštíví na čtvrt milionu turistů. "Vstupné na základní prohlídku bude stát sto korun, tedy o deset korun více než dosud. Prohlídkové trasy se letos měnit nebudou, zůstávají jako loni," sdělil agentuře Mediafax kastelán zámku Bohumil Norek. Největším letošním lákadlem bude podle něj velkolepá expozice v rámci Dolnorakouské zemské výstavy, která bude v nových výstavních prostorách muzea, zámecké galerii i Justičním sále, a to od dubna až do listopadu. Zámek Telč přivítá první návštěvníky 1. dubna, slavnostní zahájení sezony se ale kvůli finišující práci na přípravě výstavy neuskuteční.

Deset korun navíc bude stát vstupné také na pohádkový hrad Roštejn na Jihlavsku. Tam na návštěvníky stejně jako loni čekají dvě trasy. "První nabídne unikátní expozici cínových předmětů, nádobí a pohárů. Další výstava připomíná hony a lov zvěře. Novinkou bude od poloviny dubna nová expozice černé kuchyně, která se otevře zároveň s novým vstupem do hradu pro návštěvníky," přiblížil kastelán Roštejna Karel Vaníček. Roštejn bude v dubnu otevřen jen o sobotách a nedělích. "Po telefonické domluvě ale přivítáme hromadnou výpravu kdykoli," uvedl kastelán.

O deset korun víc si připlatí letos také návštěvníci středověkého hradu v Lipnici nad Sázavou, kde se vstupné na základní hodinovou prohlídku zvedne na 60 korun. "Sezonu zahájíme 4. dubna. Pro návštěvníky nově otevřeme Samsonovu věž s impozantním výhledem po okolí," uvedl kastelán Martin Hrdlička.

Beze změny zůstane po loňském mírném zdražení vstupné u další vyhledávané památky barokního zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. "Novinkou připravenou pro letošní sezonu je poprvé zavedení rodinného vstupného, které se vyplatí, pokud má rodina dvě a více děti," uvedl kastelán Radim Petr. Návštěvníkům jsou opět k dispozici tři prohlídkové trasy. Zhruba od poloviny roku se začne s rozsáhlou opravou Sally tereny, což se ale podle Petra neprojeví na omezení návštěvníků. Velkým tahákem na začátek letošní sezony bude od 4. dubna velká výstava Historické hračky, která bude součástí prohlídkové trasy B na zámku a potrvá do 21. června.

Také jihlavské katakomby jsou připraveny přivítat první návštěvníky ve středu 1. dubna. "Novinkou je, že rozšiřujeme nabídku akcí pro návštěvníky chodeb. Každý měsíc budou v letošní sezoně v jihlavském podzemí vystupovat šermíři," prozradil provozovatel katakomb Jiří Havlíček.

Témata: hrady a zámky
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Nejnavštěvovanější památky na Vysočině většinou zdražují vstupné

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Dovolená v Chorvatsku? Letos si Češi připlatí, hoteliéři šroubují ceny - anotační foto

Dovolená v Chorvatsku? Letos si Češi připlatí, hoteliéři šroubují ceny

20.03.2017 11:56 Praha/Záhřeb - Loni do Chorvatska přijelo 731 tisíc Čechů a počet přenocování dosáhl 5,13 milionu.…

Déšť udělal v některých skiareálech tečku za sezonou. Kde si ještě zalyžujete? - anotační foto

Déšť udělal v některých skiareálech tečku za sezonou. Kde si ještě…

19.03.2017 17:59 Praha - Zatímco některé skiareály už omezily provoz nebo ohlásily konec sezony, ve výše položených…

Češi mají opět zájem o Egypt a Tunisko. Na kolik vás přijde dovolená? - anotační foto

Češi mají opět zájem o Egypt a Tunisko. Na kolik vás přijde dovolená?

19.03.2017 13:15 Praha - Strach z teroristických útoků mezi Čechy polevuje. Zatímco loni se dovolené v Egyptě…

Dovolená skokově podraží? K poplašným zprávám není důvod, uklidňuje ministerstvo - anotační foto

Dovolená skokově podraží? K poplašným zprávám není důvod, uklidňuje…

15.03.2017 12:20 Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) oponuje Asociaci cestovních kanceláří. Skokové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější o Cestování

reklama
reklama